Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Essentials - Okunması gerekenler

Amerika'da Eğitim: Yanınıza Almanız Gerekenler?

amerikaya giderken yanında götürülmesi gerekenler
1159

Bavul hazırlamanın bir şekilde sizin için sıkıntı yaratabileceğinin bilincindeyiz, ancak başka bir ülkeye taşınırken bu konu gereğinden fazla strese neden olabiliyor. Hayatınızın tamamını başka bir yere götürürken yanınıza neler almalısınız? Arkanızda neleri bırakabilirsiniz? Hangi eşyalar daha sonradan size gönderilebilir? Bavul hazırlama hususunda duygusallığa (gerçek anlamda) yer olmamalı, bu nedenle size bavulunuza koymanız (ve koymamanız) gerekenler hakkında bazı tavsiyelerde bulunmayı uygun gördük.

 

Bunları yanınıza alın...

Uygun Kıyafetler : Amerika'da derslerin çoğu Eylül ayında başlayıp ilk akademik dönem Sonbahar/Kış dönemi olarak tanımlanır, bu nedenle kıyafetlerinizi buna göre seçmelisiniz. Kaliforniya gibi bir yerde eğitim görmeyi planlıyorsanız T-shirt ve şortlarınızla yaşayabilirsiniz, ancak başka bölgelerde hava daha soğuk olabileceğinden sıcak mont ve botlara ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

Yerel Para : Banka ödemelerinizde bazen gecikme olabilir ve yurtdışında anında para çekme şansınız olmayabilr. Tavsiyemiz ne mi olacak? Yanınıza nakit Amerikan doları almanız, böylece ilk haftanızda ulaşım ve yiyecek gibi ihtiyaçlarınızı anında karşılayabileceksiniz.

 

Gerekli Belgeler : Gerekli belgeleriniz eksiksiz değilse Amerika'ya giriş yapamayacağınızın garantisini verebiliriz. Bu tarz durumlarda oldukça katı kurallar uygulanıyor ve eğer bir belgeniz bile eksikse ülkeye giriş yapamazsınız. Önceden belgelerinizi hazırlayın ve yolculuğa çıkmadan önceki akşam gerekli belgeleri aldığınızı ve sıraya koyduğunuzu iki kez kontrol edin.

 

Gerekli Teknolojik Cihazlar : Özellikle ilk haftalarda yeni hayatınıza alışırken cep telefonunuz ve laptopunuzun büyük önemi olacak. Aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim halinde kalabilecek, akademik çalışmalarınızı depolayabileceksiniz. Laptop bu açıdan çok önemli. Sakın almayı unutmayın ve mutlaka el bagajınızda taşıyın ki uçakta göz kulak olabilin.

 

Yanınıza almamanız gerekenler...

Kırtasiye ve Kitaplar : Öğrenci olarak yaşayacağınız yer pek geniş olmayabilir, bu yüzden fazladan kırtasiye ve kitap almamalısınız. Bütün gerekli kitap ve kırtasiyeler yerel dükkanlarda satılmaktadır. O halde neden evinizden bunları fazladan yer kaplamaları için getiresiniz?

 

Mutfak ve Banyo Gereçleri : Herkesin kendi mutfak gereçleri olacak ve bazen bu eşyalar ortak kullanım alanlarında yer alabilir. Gideceğiniz yere varana kadar bekleyin ve vardığınızda mutfaktaki eksikleri inceleyin. Sadece ihtiyacınız olan mutfak araç gereçlerini alın ve mümkün olduğunca ucuza getirmeye çalışın. İsteseniz de istemeseniz de eşyalarınız devamlı kullanıldıkça çizilecek ve eskiyecektir.

 

Çerçeve ve Fotoğraf Albümleri : Fotoğraflarınızı tamamen unutun demiyoruz, ancak çerçevelere gerçekten ihtiyacınız var mı? Tavsiyemiz şudur ki; yanınıza bir ya da iki önemli fotoğraf alın ve çerçeveyi gittiğiniz yerden satınn alın.

 

Günümüzde fotoğraflarınızı zaten laptopunuzda saklayabilirsiniz. Mutlaka odanızın duvarlarında asılı olmasını istiyorsanız, fotoğrafların yazıcı çıktısını gideceğiniz yerde temin edebilirsiniz.

 

Önemli tavsiyeler!

Amerika'ya giden uçuşlarda yolcuların kesici alet ya da sıvı taşımalarına izin verilmez ve bu konuda katı kurallar mevcut. Havaalanına bağlı olarak izin verilmeyen başka şeyler de olabilir, bunların ne olduğunu önceden öğrenmeye çalışın.

 

Çoğu uçuşta bagaj sınırlaması olmasının nedeni havayolları şirketlerinin kendi isteği değil, bunun mantıklı nedenleri var. Bagaj limitiniz bittiğinde ekstra ücret ödemeniz gerekebilir, ya da fazla eşyalarınız uçağa kabul edilmeyebilir.

 

Eğitim göreceğiniz yer hakkında bilgi edinin ve buna göre bavul hazırlayın. Yeni öğrencilik hayatınıza dair ihtiyaçları mutlaka öğrenin!

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

amerikaya giderken yanında götürülmesi gerekenler