Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Bölüm Rehberleri

Amerika'da İş İmkanı Sunan En Popüler Bölümler

Amerika’da çalışmak ve okumak mı istiyorsun? Peki, Amerika’da iş imkanı olan meslekler ve bölümler hangileri biliyor musun? Yazımızdan ayrıntılara göz at.

Amerika'da İş İmkanı Sunan En Popüler Bölümler

Yurtdışı eğitim planları yapan öğrenciler arasında en popüler ülke Amerika Birleşik Devletleri desek, hiçte yanlış olmaz. Zira 4,000’den fazla üniversiteye sahip ülkede bir milyondan fazla uluslararası öğrenci eğitim alıyor. Her yıl yüzlerce genç, kariyerlerini ve yaşamlarını değiştirmek, para kazanmak ve yurt dışında iş imkanı bulmak için Amerika’da okumayı seçerken, ülke aralarında MIT, Stanford Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi gibi okulların olduğu dünyanın en iyi üniversiteleri, tüm akademik alanlarda çok çeşitli programlar ile mükemmel lisans ve lisansüstü dereceler sunar.  

 

Amerika’da eğitim sistemi, öğrencilerin ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına göre son teknoloji ile en iyi şekilde donatılmış esnek seçenekler sunar. Amerikan üniversitelerinden elde edeceğiniz uluslararası bir derece size farklı projeler üzerinde araştırma yapma, farklı bakış açıları, Amerika’da yaşam ve geniş kariyer imkanları da sağlar. Peki, hangi bölümlerde okuyarak Amerika’da iş imkanı olan meslekler ve yüksek maaşlar kazanabilirsiniz? Ayrıntılar rehberimizde. 

 

1. Mühendislik Bölümleri

 

Şüphesiz Amerika’da iş imkanı olan meslekler ve en popüler bölümler arasında ilk sırada mühendislik bölümleri yer alır. Bugün özellikle makine mühendisliği, kimya mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği gibi sayısız odak alana sahip mühendislik alt dalları mezunlarını birçok iş imkanı ve yüksek kazançlı pozisyonlar bekler. Aynı zamanda mühendisliğin bir parçası olan STEM konuları, Amerika’da uluslararası öğrenciler arasında oldukça popülerken, ülkeye gelen öğrencilerin okumak için ilk tercihleri işletme, ikinci tercihleri ise mühendislik olmuştur. Amerika’da bugün mühendislik eğitimi alan uluslararası öğrenci sayısı 232,710 civarındadır. Bu rakamın %54’ünü İran ve Kuveyt, geri kalanını ise Hindistan, Malezya ve Suudi Arabistan’dan gelen öğrenciler kaplar. STEM Nedir, STEM Alanları Hangileridir?, Öğrenciler İçin En İyi Mühendislik Bölümleri yazılarımıza hemen göz atın. 

 

Peki, hangi Amerikan üniversiteleri mühendislik eğitimi veriyor? Bugün QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarına bakıldığında ilk 10’da en fazla mühendislik fakültesi sahibi ülke Amerika olarak görülürken Massachusetts Institute of Technology, dünyanın en çok aranan ve düzenli olarak listenin ilk sıralarında yer alan üniversitesidir. Onu Harvard, Stanford, Caltech gibi üniversiteler izler. Mühendislik, aynı zamanda Amerika’nın ve dünyanın en yüksek maaşlarını sunan alanlardan biriyken özellikle elektrik, inşaat ve makine mühendisliği, mezunlar için 2019 yılının en kazançlı bölümleridir. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

2. Matematik ve Bilgisayar Bilimi

 

Günümüzde matematik, bilgisayar bilimleri ile birlikte en yüksek kazanç getiren meslekler ve maaşları arasında yer alırken sektörün ihtiyaçlarına uygun güçlü mezunlar üretir. STEM konularının bir diğer bölümü olan matematik ve bilgisayar bilimi, işletme ve mühendislikten sonra en çok uluslararası öğrenci çeken üçüncü bölümdür. Matematik ve bilgisayar bilimleri için en iyi üniversiteler arasında ise MIT, Stanford ve Harvard gelirken, ülkedeki çoğu okulun sahip olduğu araştırma fırsatları öğrencilere akademik fırsatlar sunar. STEM Mezunları İçin En İyi 10 Kariyer ve Matematik Bölümü Hakkında Merak Edilenler için yazılarımıza göz atın. 

 

 

Amerika iş ilanları listelerinin yükselen yıldızı olan ve geçtiğimiz yıllarda en yüksek seviyelerde büyüme kaydeden alan Information Technology-IT sektörü oldu. Bu alandan mezun olan öğrenciler, sadece Amerika’da değil tüm dünya genelinde en çok para kazandıran meslekler ve istihdam olanakları ile dikkat çekti. Matematik öğrencileri arasında ise istikrarlı büyüme devam ederken mezunları daha çok muhasebe, istatistik, finans, mühendislik ve bilgisayar bilimi alanlarına yönelmiştir. Bugün Amerika’da eğitim alan öğrenciler arasında bilgisayar bilimlerini tercih edenlerin büyük bir bölümü Hindistan, Çin, İran ve Türkiye’den geldiği görülmüştür. Amerika'da Bilgisayar Mühendisliği Eğitimi hakkında ayrıntılar yazımızda. 

 

3. İşletme Yönetimi 

 

Küreselleşmenin artmasıyla birlikte işletme bölümü, uluslararası öğrenciler için en önemli alanlardan biri olmaya devam ediyor. Ülke, Financial Times ve The Economist tarafından listelenen sıralamalarda ilk 10’da Stanford Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Wharton Üniversitesi, Booth, Haas gibi en iyi 7 işletme okuluna sahiptir. Dünyanın en büyük ekonomisi olarak bilinen ülkedeki Amerikan üniversiteleri, öğrencilere çok sayıda Amerika’da iş imkanı olan meslekler sağlamada büyük rol oynar. 

 

Amerika’da çalışmak isteyen öğrencilerin sıklıkla başvurduğu ve özellikle MBA yani işletme yüksek lisansı programlarına kayıt olduğu bu alan, mezunlar için yüksek kazançlı maaş, Amerika’da iş imkanı olan meslekler ve geniş iş piyasası ile oldukça değerlidir. Ülkede en çok tercih edilen işletme bölümleri arasında muhasebe, uluslararası işletme, pazarlama, finans ve işletme yönetimi gelirken, bugün Amerika’da eğitim alan uluslararası işletme bölümü öğrencisinin büyük çoğunluğunu Çin, Endonezya, Vietnam, Almanya, Fransa gibi ülkelerden gelen öğrenciler oluşturur. Amerika’da MBA Eğitimi hakkında merak edilenler rehberimizde. 

 

4. Görsel ve Uygulamalı Sanatlar

 

Genel olarak müzik, tiyatro, medya, mimarlık, tasarım, sanat ve film gibi çok sayıda bölümü barındıran görsel ve uygulamalı sanatlar, Amerika’da özellikle Asya ülkelerinden gelen uluslararası öğrencilerin ilk tercihleri arasındadır. Başvuruda bulunanların sınavlar, portföyler ve proje çalışmaları ile değerlendirildiği Amerikan üniversiteleri, öğrencilere geniş bir yelpazede mezun olduktan sonra sanat alanında güzel bir kariyer elde edebilecekleri aktarılabilir becerilere sahip programlar sunmaktadır. 

 

 

Resim, grafik tasarım, sahne sanatları, moda tasarımı, grafik tasarım kadar farklı dallarda eğitim alabileceğiniz Amerika’da iş imkanı olan meslekler ve en iyi bölümlerin yer aldığı üniversiteler arasında ise Parsons School of Design at The New School, Rhode Island School of Design, SAIC, Pratt Institute, Carnegie Mellon, California Institute of Arts bulunur. Dünyanın En Prestijli Sanat Okulları, Yurtdışında Grafik Tasarımı Eğitimi hakkında daha fazlasına göz atın. 

 

5. Yaşam Bilimleri

 

Amerika’da eğitim alacak öğrenciler için yaşam bilimleri alanları, aralarında biyoloji bölümü, biyokimya, biyoteknoloji, genetik ve kalıtım, paleontoloji, farmakoloji ve eczacılık bölümü, fizyoloji, zooloji ve veterinerlik bilimlerinin de olduğu çok çeşitli alt dallardan oluşur. Biyoloji ve tıp eğitimindeki en iyi konulardan bazılarını bulabileceğiniz yaşam bilimleri, son yıllarda gittikçe daha fazla öğrenciyi kendine çekerken özellikle biyoloji alanında çalışmak isteyen uluslararası öğrenci sayısında Amerika’da artış olmuştur. 

 

Yaşam bilimleri alanında en iyi Amerikan üniversitelerine baktığımızda karşımıza Harvard Üniversitesi ve MIT gibi popüler üniversitelerin yanında Cornell Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve Duke Üniversitesi gibi dünyanın en iyi üniversiteleri çıkar. Amerika'da Tıp Eğitimi, Amerika'da Diş Hekimliği Eğitimi hakkında ayrıntılara bakın. 

 

6. Sosyal Bilimler

 

Son yıllarda Amerika’da iş imkanı olan meslekler ve bölümler arasında sosyal bilimler alanında eğitim alan öğrenci sayısında ciddi bir artış gözlemlenmiştir. Bugün beşeri bilimlere kayıtlı 75 binden fazla uluslararası öğrenci bulunurken, sosyal bilimler Amerika’da eğitim almak için en iyi bölümlerden biri olarak karşımıza çıkar. Özellikle sosyoloji, psikoloji, antropoloji, siyaset biliminin ağırlıkta olduğu ülkede, aynı zamanda gazetecilik, uluslararası ilişkiler, kadın çalışmaları gibi programlarda da eğitim alan çok sayıda uluslararası öğrenci bulunur. 

 

 

Bugün, Amerika’da en çok para kazandıran meslekler ve bölümler arasında yer alan mühendislik bölümleri ve işletme yer alırken sosyal bilimleri tercih eden hatırı sayılır bir öğrenci topluluğu vardır. Zira bu alanda eğitim alan öğrenciler için Amerika’da iş imkanı olan meslekler ve bölümler için araştırma kapsamı çok büyüktür. Ayrıca Amerika’da sosyal bilimler sektörü, pek çok ülkeden farklı olarak mezun olduktan sonra kolay iş bulabilme ve zengin Amerika iş ilanları olanağı sağlar. 

 

7. Yoğun İngilizce Programları

 

Amerika’da çalışmak, eğitim almak ve yaşamak için en önemli gereklilik olan İngilizceyi öğrenmek için öğrenciler arasında, İngiltere ile birlikte en popüler ülke Amerika’dır. Her yıl birçok uluslararası öğrenci, yoğun İngilizce programlarında okumak için Amerika’da akademik yolculuğa başlar ve İngilizce programlarını tamamladıktan sonra lisans ya da master derecelerinde eğitimlerine geçiş yaparlar.

 

Bu yıl, ülkede İngilizce eğitim alanların sayısı 40 binden fazladır. Ancak geçtiğimiz yıllara oranla yine de ciddi bir düşüş yaşanmıştır. Bunun en büyük nedenleri arasında ise İngilizce öğrenmek için farklı ülkelerin tercih edilmesi ya da ücretsiz dil öğrenebileceğiniz mobil uygulamaların yaygınlaşması gösterilmektedir. Aynı zamanda Amerika’da İngilizce kurslarını en çok tercih edenler Kuveyt, Japonya, Suudi Arabistan gibi ülkelerden gelen öğrencilerdir. Yurtdışında Okumak İsteyen Türk Öğrenciler İçin Pathway / Hazırlık Kursları Neden Önemli? rehberimize hemen göz at. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

Peki, Amerika’da hangi bölümü hangi üniversitede okumalıyız?

 

Amerika’da eğitim alabileceğiniz çok sayıda uluslararası üniversite varken, hangi programların endüstrilere giden yolda Amerika’da iş imkanı olan meslekler sunduğu konusunda az çok bilgi vermeye çalıştık. O halde bu bölümleri okumak için hangi Amerikan üniversiteleri daha popüler ve Amerika iş ilanları olan bölümler hangileri göz atalım:

 

 • Muhasebe ve Finans - Harvard University, MIT, Stanford University
 • Mimarlık - University of California, Berkeley
 • Sanat ve tasarım - Parsons School of Design 
 • İşletme - Harvard University
 • Makine Mühendisliği - MIT
 • Dişçilik - University of Michigan
 • Matematik - MIT
 • Tıp - Harvard University
 • Felsefe - University of Pittsburgh
 • Veterinerlik - Cornell University

 

Glassdoor, tarafından geçtiğimiz yıllarda açıklanan en çok kazandıran meslekler ve maaşları listesinde sağlık ve tıp sektörü yine başı çekiyor. Mevcut ve eski çalışanların anonim olarak şirketleri incelediği bir web sitesi olan Glassdoor, aynı zamanda Amerika iş ilanları sunan ve başvuru yapmalarını da sağlayan bir platformdur. Buna göre Amerika’da en çok para kazandıran meslekler ve maaşları şu şekildedir:

 

 • Doktor - 193.425$
 • Diş hekimi - 142.478$
 • Eczacı - 126.438$
 • Kurumsal mimar - 122.585$
 • Yazılım mühendisliği müdürü - 114.163$
 • Veri mimarı - 104.840$
 • Kullanıcı deneyimi yöneticisi - 102.489$
 • Avukat - 97.711$
 • Finansal planlama ve analiz müdürü - 94.874$

 

Amerika’da iş imkanı olan meslekler ve Amerika iş ilanları en çok olan işler hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuza göre sıra geldi üniversite ve bölüm seçimi yapmanızda size yardımcı olacak faydalı makalelerimize: Hotcourses Turkey İle Yurt Dışı Bölüm ve Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?, Mükemmel Bir Bölüm Araştırma Yöntemi Şimdi Sizinle!, Hangi Bölüm Mezunları Ne Kadar Kazanıyor?

 

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Mesleki