Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

MA ve MSc Arasındaki Farklar

MA ve MSc Arasındaki Farklar

Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen uluslararası öğrencilerin sıklıkla karşılaştıkları terimler arasında yer alan Master of Science-MSc ve Master of Arts-MA, üniversite eğitiminin en önemli bölümlerinden olan iki farklı master derecesini tanımlar. Her yıl binlerce öğrenci yurtdışı eğitim almak için bir lisans ya da yüksek lisans derecesini seçerken, çoğu ülke de nitelikli ve üstün yetenekli master öğrencilerini üniversitelere çekmek için sayısız teşviklerde bulunur. Bugün master eğitiminin en önemli avantajı, mezuniyetten sonra gittiğiniz ülkede 6 ay ile 2 sene arasında bir iş bulup kalabilme imkanı sunmasıdır. Aynı zamanda küreselleşen dünyada teknoloji ve inovasyonun ağırlıklı olduğu çok sayıda master programına sahip Amerika, Kanada, Avustralya, İngiltere gibi ülkeler dünyanın en saygın ve prestijli üniversiteleri ile göz doldurur. 

 

Günümüzde bir lisans programından mezun olan öğrencilerin hem akademik kariyerlerinde ilerlemek hem de iş dünyasında daha yüksek rütbelerde ve daha cazip maaşlara sahip olmak için tercih ettikleri yurtdışı yüksek lisans eğitimi, seçtiğiniz programa ve ülkeye göre 1-2 yıl arasında değişiklik gösterir. Yazımızda sıklıkla anlam kargaşası yaşanmasına sebep olan Master of Science-MSc ve Master of Arts-MA arasındaki farklara ve ayrıntılara yer verdik. 

 

1-MA ve MSc Nedir?

 

  • MA Nedir?: Master of Arts olarak da bilinen Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı, genel olarak tarih, felsefe, coğrafya, dil, beşeri bilimler, güzel sanatlar, sosyal bilimler, teoloji gibi sözel içerikli olan master programlarıdır. Eğitiminiz boyunca yoğun seminerler ve araştırma çalışmalarıyla karşı karşıya kalacağınız MA derecesi, 1 ya da 2 yıllık bir zaman aralığında tamamlanır. Master of Arts derecesinde eğitiminizi tamamladığınızda, bir tez yazmak zorunda olmadığınızı da söylemek gerekir. 
  • MSc Nedir?: Master of Science olarak da bilinen Fen Bilimleri Yüksek Lisansı, genellikle bilimsel ve matematiksel konulara odaklı programlar için kullanılan bir terimdir. Bu tür konular bilgisayar bilimi, iktisat, matematik, biyokimya, mühendislik, tıp gibi konuları içerir. MSc programları genel olarak matematiksel ve mantıksal becerileri olan öğrenciler için en iyi seçenektir. Eğitiminiz süresince ağır laboratuvar çalışmaları, bilimsel araştırmalar, analiz ve değerlendirmelerle sıklıkla karşılaşacağınız MSc programları, 2 yılda tamamlanırken genellikle tez hazırlanmasını gerektirir. 

 

2-Programda Alacağınız Dersler

 

Yurtdışı eğitim programları arasında yer alan MSc ve MA programları arasındaki farklar, alt disiplinler ve derslerde de kendisini gösterir. Bir Master of Science derecesi ile daha çok araştırma ve teknik beceriler üzerine yoğunlaşıp kendinizi geliştirebilirken, bir Master of Arts programına kayıt olan öğrenciler, genellikle daha az teknik beceri gerektiren dersler görürler. Bugün sosyal ya da Türkiye’de sözel bilimler olarak da tanımlanan programlar, toplum ve insan doğasını araştıran bilimlerdir. İletişim, sanat tarihi, işletme, girişimcilik ve inovasyon, felsefe, nöropsikoloji gibi programları kapsar. Master of Science programları, teknolojik bilgileri kapsayan gözlem ve deneye dayanan sistematik bilgilerden oluşur. Daha çok matematik, mühendislik, tıp ve doğa bilimlerinin incelendiği daha derin ve belli konulara odaklı işleyen MSc programları öğrenciye dünya çapında üniversitelerden mezun olma ve geliştirilmiş kariyer fırsatları sunar. 

 

3-Araştırma ve Tez

 

Yurtdışı yüksek lisans eğitimi veren üniversitelerde sıklıkla karşılaşacağınız MSc ve MA gibi terimler arasındaki farklara araştırma projeleri ve tez konularında da rastlarız. Genel olarak teknik konular ve Master of Science programlarında öğrenciler tez ve çeşitli projeler sunarlar. Örneğin bir bilim derecesinde, insan vücuduna farklı maddelerin etkisi üzerine ya da kanser araştırmaları, HIV virüsü ya da aşılar gibi çok çeşitli konularda derinlemesine araştırmalar yapmanız gerekir. Master of Arts yani Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı ile öğrenciler, daha az araştırma ve küçük bir proje yapma seçenekleri olacakları bir eğitim dönemine sahip olurlar. Örneğin, bir güzel sanatlar öğrencisi tez hazırlamak yerine becerilerini gösterdiği resimlerden oluşan bir proje çalışması yürütebilir. Aynı zamanda bazı MA programları öğrencilerin son bir yıl içerisinde saha da çalışmasını gerektirebilir.

 

4-MSc ve MA Eğitiminde En İyi Ülkeler

 

Bugün dünya çapında bir çok üniversitede MSc veya MA eğitimi alabileceğiniz çok sayıda ülke ve üniversite bulunmaktadır. İster Amerika ya da İngiltere, isterseniz de Güney Kore, Çin, İtalya ya da Almanya gibi ülkeler için olsun, master programlarına giriş ve başvuru koşulları farklılıklar gösterirken, bir yüksek lisans kaydı için GRE veya GMAT sınavlarına girmek, eğer İngilizce anadiliniz değilse tüm İngilizce master eğitimi programlarına sahip ülkeler için IELTS ya da TOEFL gibi yabancı dil yeterlilik testlerinden istenilen puana sahip olmak bir zorunluluktur. Bugün yurtdışı yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz en iyi ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz; 

 

  • Çin: Yurtdışı master programları açısından en zengin ülkelerden biridir. Uygun eğitim ücretleri ile MBA, finans ve çevre bilimlerinde master eğitimleri ve Mandarince öğrenmek iyi bir sebep olabilir. 
  • İsviçre: Avrupa’da yüksek lisans düşünüyorsanız, İsviçre ilk tercih edeceğiniz ülke olmalı. ETH Zurich gibi dünyanın en iyi üniversitelerine sahip ülkede Cenevre, Basel, Zürih, Bern gibi popüler şehirlerde eğitim alabilir, ilaç sanayi ve bankacılık sektöründe iş imkanları yüksek master programlarını seçebilirsiniz. 
  • Amerika: Dünya çapında binlerce öğrenciyi mıknatıs gibi kendine çeken Amerika, bugün özellikle işletme, hukuk, mühendislik gibi konularda Stanford ve Harvard gibi dünyanın en iyi üniversitelerinde yüksek kaliteli master programları ve iş imkanları ile göz doldurur.

 

5-Giriş Şartları

 

Yurtdışı yüksek lisans programlarına kayıt olan öğrenciler için giriş şartları MA ve MSc arasında da farklılık gösterir. Genel olarak bir üniversiteye başvururken istenilen TOEFL ya da IELTS gibi dil testlerinde yetkinlik, diploma notu, transkript gibi belgeler en önemli şartlar arasındadır. Master of Arts ve Master of Science programlarında ise öğrencilerin tercih ettikleri programa göre değişen ek kriterler gelir. Örneğin bazı konular, lisans derecesinden mezun olan öğrencilerde 2-3 yıl arası çalışma deneyimi arar. Aynı zamanda Master of Arts programlarından bazılarında eğitim almayı tercih eden öğrencilerin bir portfolyo sunmaları istenebilir. 

 

6-Alt Disiplinler 

 

Bugün yurtdışı master eğitimi tercih eden öğrenciler arasında MSc ve MA arasındaki farklılıklara disiplinler arasında da rastlarız. Yönetim, gazetecilik, insan kaynakları, turizm, sosyoloji ile fotoğraf, müzik, mimarlık gibi sanat konularında etkin olan Master of Arts ile bilgi teknolojisi, matematik ve mühendislik gibi bilim ana programları ile fizik, kimya, biyoloji, jeoloji, tıp gibi hem teorik hem de araştırma merkezli disiplinleri kapsayan Master of Science yer alır. Aynı zamanda finans, pazarlama, siyaset bilimi, ekonomi gibi alanları her iki programda da bulabilirsiniz.

 

7-İş Beklentileri

 

Bir yüksek lisans derecesinde MSc ya da MA’yı seçmek, öğrenciler için kariyer hedeflerinde dikkat etmeleri gereken önemli bir adım olacaktır. Çoğu işveren için iki alan arasında hiçbir ayrım yapılmazken, öğrenci beşeri konularda başarılı ise Master of Arts programlarını seçmesi akıllıca olacaktır. Genel olarak, Master of Science ya da Master of Arts arasında çok büyük farklılıklar olmadığını ve bir yüksek lisans derecesinin, her halükarda yurtdışı üniversite tercihi yapan ya da mezun olan öğrencilere başarı, yüksek kazanç ve daha fazla iş bulma potansiyeli sunduğunu söylemekte fayda var. 

 

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir;

Master Eğitimi Alabileceğiniz En İyi 10 Ülke

Yurtdışında Eğitim Alacağınız Ülkelere Göre Gireceğiniz Sınavlar

Yurtdışında Hangi Ülkede Hangi Bölümü Okumalısınız?