Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak İçin 7 Neden

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak İçin 7 Neden

Lisans eğitimini tamamlayan çoğu öğrencinin aklındaki en önemli soru ‘mezuniyet sonrası master mı yoksa kariyer mi?’ yapacaklarıdır. Günümüz iş dünyasının son derece rekabetli olduğunu ve küresel olarak artan işsizlik oranlarının giderek büyüdüğünü düşünürsek eğer eğitim aldığınız konuya göre yüksek lisans yapmanız kaçınılmaz olabilir. Zira artık işverenler, sadece İngilizce bilen ya da yüksek not ortalamalarına sahip olan yeni mezunlardansa, yurtdışında eğitim almış, ikinci bir yabancı dil bilen, master eğitimini tamamlayarak alanında uzmanlaşmış, uluslararası vizyona sahip öğrencileri tercih ediyor. 

 

Bu açıdan yurtdışında okumak isteyen çoğu öğrenci, hem gittikleri ülkenin mezuniyetten sonra çalışma koşullarından yararlanmak hem de sağlam bir kariyere adım atmak için yurtdışı yüksek lisans eğitimi almayı tercih ederler. Yurtdışında master yapmak, sadece belli bir alan ve konuda derinlemesine bilgi sahibi olmanın yanında, büyük ölçüde öğrencilere zengin kültürel ve sosyo-demografik deneyimler, akademik bilgi ve becerilerini ilerletme fırsatı sunar. Gelin yurtdışında yüksek lisans yapmak için 7 nedene birlikte göz atalım!

 

1-Öğrenmenin Yeni Yollarını Keşfedersin

 

Günümüz teknoloji dünyasında her gün yeni bir gelişmeyle karşılaşırken, kendi ülkenizde mevcut olmayan bir konu ya da yeni bir öğretim yöntemini yurtdışında eğitim alırken bulmanız oldukça kolaydır. Yurtdışı yüksek lisans programları muhtemelen ülkemizdeki programlardan farklı bir sisteme ve ders işleyişine sahip olabileceği gibi öğretim elemanlarınızla olan etkileşimleriniz, kaynaklar açısından zenginlik, modern laboratuvar ve araştırma seçenekleri sizi büyülü bir dünyanın içine çekecektir. Her ne kadar lisans eğitimine göre daha kısa olsa da master eğitimleri kısa sürede çok daha yoğun geçeceğinden, daha zorlu ve yorucu bir eğitimin sizi bekleyeceğinden emin olabilirsiniz. Aynı zamanda bulunduğunuz ülke Kanada, İsviçre, Fransa’ysa bilimsel araştırmalara ve buluşlara imza atmış çok sayıda önemli, ödül sahibi akademisyen ve bilim adamını tanıma, araştırmalarına eşlik etme ve onlardan ders alma imkanı bulursunuz. Bu da size eşsiz uluslararası perspektifler kazandırır. Ya da kendi ülkenizde hiç karşılaşmadığınız bir yüksek lisans programı ile ilgili merak, ilgi ve eğitim alma gereği duyabilirsiniz, örneğin tropik ormanları incelemek gibi. 

 

Yurtdışı üniversite ve bölüm seçiminden vize başvurularına kadar kişisel tavsiyeler almak ve yurtdışı eğitiminizi planlamak için IDP Education danışmanlarıyla görüşün.

2-CV’ni Uluslararası Platforma Taşırsın

 

Bugünün küreselleşen dünyasında uluslararası eğitim deneyiminde, iş piyasasında fark edilmek en önemli esaslardan biridir. Tüm dünyada en iyi istihdam imkanı sunan çokuluslu şirketler, özgeçmişleri tararken yabancı bir ülkede eğitim almış olmanıza ve yabancı dil bilginize öncelik verirken, master eğitiminiz, katıldığınız seminerler, stajlar ve gönüllü projelerin kabul edilmenizde payı büyüktür. Yurtdışı yüksek lisans eğitimi size sadece göz alıcı bir CV kazandırmakla kalmaz, eğitim aldığınız üniversitelerin işverenlerle olan ortaklıkları sayesinde, mezuniyetten sonra çalışma imkanı da sunar. Tabi bunda eğitim aldığınız üniversitenin prestiji ve popülerliği de önemlidir. Örneğin Stanford, MIT, Caltech gibi üniversitelerde master eğitimlerini tamamlayan yeni mezunlar, Google, Facebook, HP, Microsoft gibi dünyanın en ünlü firmaları tarafından seçilir.

 

 

3-Ufkunu Genişletmek İçin Sınırsız İmkan

 

Yaşadığınız ülkeden farklı bir ülkede eğitim almak, daha önce karşılaşmadığınız bir kültürü keşfetmek ve yeni arkadaşlıklar edinmek sadece kişisel gelişiminizi artırmakla kalmayıp ufkunuzu genişletmek için size sayısız fırsatlar sunar. Yurtdışı yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler, sadece alanlarında aldıkları uzmanlık eğitimleri ile kalmaz aynı zamanda kültürel farkındalık, global bakış açısı, problem çözme ve yaratıcılıklarını daha özgürce ortaya koyabilme gibi pek çok açıdan işverenlerini dikkatini çeker. Yurtdışında okumak demek bir yandan gittiğiniz ülkede yaşamak, bilmediğiniz bir ortamda yeni bir dili ve gelenekleri benimsemek anlamına gelirken diğer yandan da sadece o ülkedeki öğrencilerle değil sizin gibi dünyanın farklı milletlerinden bir araya gelen öğrencilerle etkileşim halinde olmanız demektir. Böylelikle ömür boyu sürecek sosyal ve profesyonel ağlarınız sayesinde kendinize faydalı bir çevre edinmiş olursunuz. Örneğin; master eğitiminiz sırasında MBA, bilgisayar bilimi, mühendislik gibi çoğu alanlarda kariyer sahibi olan ya da ileride Google, IBM, Microsoft, Apple gibi şirketlerde çalışma potansiyeline sahip insanları tanırsınız. 

 

 

4-Günümüz İş Piyasasında Fark Edilirsin

 

Yurtdışı yüksek lisans eğitiminin size kazandıracağı en önemli avantaj mezun olduktan sonra büyük iş olanaklarının öğrencileri beklediğidir. Çoğu zaman pahalı olduğu düşünüldüğü için cesaret edilmeyen yurtdışında master eğitimi aslında geleceğinize yaptığınız en önemli yatırımlardandır. Her yıl giderek daha çok öğrenci lisansüstü eğitim programlarına katılırken, tek başına lisans eğitiminden mezun olmanın iş piyasasında yetmediği günümüzde, daha yüksek eğitimli adayların şansı da bir o kadar fazladır. Aynı zamanda kazançlı bir kariyer imkanı sunan yurtdışı master programları, akademik lisans derecenize ve spesifik meslek alanlarınıza yönelik uzmanlık eğitimleri sunar. Yurtdışı yüksek lisans eğitimi veren çoğu üniversite, uluslararası öğrenciler için kariyer danışma merkezlerine sahipken, kariyer fuarlarında şirket temsilcileriyle bir araya gelme fırsatınız olur. 

 

 

5-Mali Destek Alabileceğin Sayısız Kaynak

 

Yurtdışı eğitim almanın masraflı olduğunu düşünerek karamsarlığa kapılan çoğu öğrenciye yanıldıklarını söyleyebiliriz. Zira doğru bir araştırmayla yurtdışında eğitiminiz finanse edebileceğiniz sayısız kaynak bulabilirsiniz. Yurtdışında genellikle Amerika, İngiltere, Avustralya gibi ülkelerde eğitim ücretleri yüksek olsa da master eğitimi yapmak isteyen uluslararası öğrencilere sunulan sayısız burs ve araştırma fonu desteği mevcuttur. Aynı zamanda yüksek lisans öğrencileri için ücretsiz ya da düşük ücretli eğitim veren ülkelerde mevcuttur. 

 

 

6-Yeni İlgi Alanlarını Keşfet

 

Genellikle lisans dereceleri öğrencilere kişisel ilgi modülleri seçme fırsatı sağlamasına karşın, yurtdışı yüksek lisans derecesi bunu çok daha büyük ölçüde yapar. Ders dışı aktiviteler, toplantılar, sempozyumlar sayesinde farklı alanlardan profesyonellerle karşılaşabilir, dünyaca ünlü akademisyenlerle tanışabilir, sadece kendi alanınızla ilgili değil, farklı konularda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Örneğin politik sistemi keşfetmek için Almanya’yı, sanat tarihine ilgi duyuyorsanız İtalya’yı, moda vazgeçilmezinizse Fransa’yı tercih edebilirsiniz. 

 

 

7-Yabancı Dil Becerilerini Geliştirmek İçin Büyük Fırsat

 

Yurtdışı master eğitimi almak, gittiğiniz ülkenin yerel dilini öğrenmek için büyük bir fırsattır. Günümüzde küresel yabancı dil haline gelen İngilizce, lisansüstü eğitime hazırlanan her öğrencinin belli bir yetkinlikte olması gereken düzeydeyken, yüksek lisans eğitiminizi ikinci bir yabancı dil öğrenmek için kullanabilirsiniz. Örneğin Amerika ya da Avustralya gibi ülkelerde eğitim almak yerine Çin’de Mandarince öğrenebilir, Almanya’da ya da Fransa’da master eğitiminizi alabilirsiniz. Aynı zamanda stajlar ve part-time işler yabancı dil bilginizi ilerletmenizede yardımcı olur. 

 

 

Nerede eğitim alacağınıza karar veremiyorsanız üniversite broşürlerini indirin, fakülteler, konaklama koşulları, fınansal destek hakkında bilgi alın.