Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Mezuniyetten Sonra İş İmkanı Sunan En Popüler Asya Ülkeleri

Asya’da Kariyer

Günümüzde Asya, yurtdışında eğitim almak için en popüler yerlerden biridir. Hızla büyüyen ekonomileri ve gelişen teknolojileri ile göz dolduran Asya ülkelerinde, hem eğitim alabilir hem de mezuniyetten sonra çalışma imkanı bulabilirsiniz. Zengin ve sıradışı kültürleri ve farklı milletlerden insanları ile Asya, dünyanın en büyük ve kalabalık kıtası olarak muhteşem manzaralara, binlerce yıllık tarihi mirasa, Pekin, Tokyo, Seul, Kuala Lumpur gibi göz alıcı şehirlere ev sahipliği yapar. Asya’da üniversite okumak isterseniz, iş imkanı olan bölümler Hong Kong’ta finans, Japonya’da otomotiv, Çin’de elektronik alanlarında yoğunlaşmışken, yeni bir dil öğrenmek için de Mandarince, Korece, Japonca gibi egzotik bir dilde temel konuşma becerileriniz sayesinde göz alıcı bir özgeçmişe ve iş imkanlarına sahip olabilirsiniz. Yazımızda mezuniyetten sonra çalışabileceğiniz en popüler Asya ülkelerini ve kariyer fırsatlarını sizler için araştırdık. 

 

ÇİN

 

Hem modern hem de geleneksel yapısı ile büyük kültürel deneyimler yaşayabileceğiniz Çin, yurtdışında eğitim için popüler bir yer olduğu gibi bunda mezuniyetten sonra sunduğu iş imkanlarının payı büyüktür. Bir milyarın üzerindeki kalabalık nüfusu, hızla gelişen ekonomisi, uluslararası ticaretteki rolü, Amerika ve Japonya gibi ülkelerle beraber dünyanın en büyük otomotiv üreticisi olarak yer alan Çin, Asya'da kariyer yapmak için harika bir ülkedir. Aynı zamanda Pekin şehrinin özellikle uluslararası diplomasideki yeri geçmişten günümüze gelirken, Şangay ise hem finans hem de limanı ile ticaret merkezidir. Eğer ülkede eğitim almayı seçerseniz, İngilizce program çeşitliliği istediğiniz her bölümde okuyabilmenizi sağlarken, Mandarince öğrenme fırsatı da bulursunuz. Tüm Asya ülkelerinde olduğu gibi İngilizce öğretmeni olarak iş bulmanın oldukça kolay olduğu Çin’de, Pekin ve Şangay şehirleri hariç düşük maliyetli yaşam sunan ülkede, geleceğiniz için para biriktirebileceğiniz fırsatlarla dolu bir yaşam sizi bekler. 

 

 • İş bulabileceğiniz alanlar: İngilizce konuşanlar için medya, muhasebe, bankacılık, finans, otomotiv.
 • Çalışabileceğiniz şirketler: Huawei, Lenovo, Alibaba, Wanda Group.

 

MALEZYA

 

Malay, Çin, Hint ve Avrupa etkilerine sahip eşsiz kültürel çeşitliliği ile Malezya, Asya’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrencileri muhteşem doğal güzellikleri, heyecan verici şehirleri, düşük ücretli eğitim ve yaşam giderleri ile karşılar. Malezya, son yıllarda hızla yurtdışında çalışmak isteyenler için bir üst hedef haline gelirken, bunda ülkedeki istihdam oranı yüksek sanayileşmenin, Asya’nın üçüncü büyük ekonomisi olmasının ve kültür çeşitliliğinin payı büyüktür. Özellikle başkent Kuala Lumpur, hem eğitim hem de mezuniyetten sonra Malezya’da iş arayan öğrenciler için oldukça popülerdir.

 

 • İş bulabileceğiniz alanlar: Bilişim ve teknoloji, tıp, petrol ve gaz, bankacılık ve finans, elektronik.
 • Çalışabileceğiniz şirketler: Petronas ve Maybank gibi Malezyalı şirketlerin yanı sıra Intel, Accenture, IBM, Shell gibi uluslararası şirketlerde yer alır. 

 

JAPONYA

 

Asya’da üniversite okumak isteyen yabancı öğrenciler için Japonya; zengin kültürel mirası, köklü tarihi, binlerce yıllık geleneksek yaşamı ve tapınakların yükseldiği eşsiz manzaraları ile sıradışı bir eğitim rotasıdır. Bugün özellikle Tokyo şehri ile bilim, mühendislik, bilişim ve moda tasarımı alanlarında Japonya’da üniversite okumak popüler hale gelmiştir. Bunda Tokyo’nun, New York ve Londra gibi moda merkezlerinin arasında yer almasının, ülkedeki sayısız sektör ve dünyaca ünlü şirketlerin, öğrencilere hem staj imkanı hem de mezuniyetten sonra ülkede kalma ve çalışma fırsatı sunmasının payı büyüktür. Japonya'da İngilizce her ne kadar yaygın olsa da, Japoncanın bir gereklilik ve üstünlük olduğunu belirtelim. 

 

 • İş bulabileceğiniz alanlar: Teknoloji, otomotiv, finans ve bankacılık. 
 • Çalışabileceğiniz şirketler: Toyota, Canon, Nissan, Sony, Mitsubishi, Hitachi. 

 

HONG KONG

 

Yurtdışında çalışmak isteyen öğrenciler için Hong Kong, dünyanın Çin’e açılan kapısı gibidir. Hem Çince hem de İngilizce olarak iki resmi dile sahip Hong Kong’da eğitim alabileceğiniz University of Hong Kong ve Hong Kong University of Science and Technology gibi kaliteli üniversiteler yer alır. Yüksek yaşam kalitesi ile dikkat çeken Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi Hong Kong, günümüzde Asya’nın en büyük limanı ile lojistik, ticaret ve turizm merkezlerinden biridir. 

 

 • İş bulabileceğiniz alanlar: Başlıca sektör finans ve bankacılıkken, mühendislik, inşaat gibi alanlar da oldukça popülerdir. 
 • Çalışabileceğiniz şirketler: Bugün HSBC olarak bilinen Hong Kong and Shangai Banking Corporation ile Hang Seng Bank en büyük işverenlerdir. Aynı zamanda Apple ve Google gibi teknoloji şirketleri de Hong Kong’da giderek artmaktadır. 

 

SİNGAPUR

 

World Bank tarafından dünyada iş yapma kolaylığı bakımından ilk sırada yer alan Singapur’un, hem öğrenciler hem de iş arayanlar için bu kadar popüler olmasında ülkedeki resmi dilin İngilizce olmasının payı büyüktür. Bugün yurtdışında çalışmak isteyen yeni mezunlar için özellikle işletme, finans ve teknoloji sektörlerinde iş imkanı sunan Singapur, dünya finans merkezlerinden biridir. Bu küçük, ama sıradışı ada ülkesi son yıllarda dünyanın en popüler eğitim rotalarından biri haline gelmiştir. Tabii bunda ülkedeki heyecan verici yaşam tarzının, güvenli ve modern bir ülke olmasının, araştırma ve yenilikte öncü eğitim sisteminin, yüksek maaşların ve iş fırsatlarının payı büyüktür. 

 

 • İş bulabileceğiniz alanlar: Bilişim, medya, bankacılık, teknoloji, petrol ve gaz. 
 • Çalışabileceğiniz şirketler: Exxon Mobil, General Electric, HP, IBM, Novartis, Shell, Siemens gibi uluslararası şirketlerin Singapur’da merkezleri vardır. 

 

GÜNEY KORE

 

Teknoloji, eğlence ve medya merkezi olarak yaratıcılığına ve yeteneğine güvenen uluslararası öğrencilere sayısız fırsatlar sunan Güney Kore’de üniversite okumak eşsiz bir deneyim olacaktır. Dünyanın en hızlı internet erişimi, Japonya’dan sonra ikinci sırada yer aldığı robot teknolojisi, inovasyon alanında yaptığı yatırımları ile Güney Kore, özellikle Seoul National University, KAIST ve Korea University ile Asya’nın yükselen eğitim rotalarından biri haline gelmiştir. Asya’da iş imkanı olan bölümler arasında özellikle bilgi teknolojisi, mühendislik, finans, iletişim ve medya yer alırken Güney Kore’de, mezuniyetten sonra çalışmak isteyen öğrenciler için zorlu ve rekabetli bir ortam sizi bekler. Bu nedenle İngilizcenizi olabildiğince geliştirmenizi ve yanında Korece de öğrenmenizi tavsiye ederiz. 

 

 • İş bulabileceğiniz alanlar: Elektronik, otomotiv, petrol ve gemi inşa endüstrisi, 
 • Çalışabileceğiniz şirketler: Hyundai, Samsung, Genesis Motors, Daewoo, Kia, LG Electronics gibi şirketler yer alır. 

 

Ayrıca bakınız:

Asya’da Eğitim Almak İçin 10 Geçerli Neden

Neden Asya’da Eğitim

Asya’nın En İyi Öğrenci Şehirleri