Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Eğitim Lokasyonları

Dünyanın En İyi Yükseköğretim Sistemine Sahip 10 Ülkesi

share image

Yükseköğretim sistemi içeriğinde lisans ve lisansüstü süreci barındıran, bir çok parametrelerle kalitesi değerlendirilen bir yapıdır. Öğrencilere sunulan hizmetler, akademik çalışmaların yoğunluğu ve kalitesi, üniversitelerin akademik kadrosunun bilgi ve birikimi, üniversitelerin inovasyon ve Ar-Ge çalışmaları gibi bir çok değişken yükseköğretimin kalite derecesini belirlemektedir. Yurt dışında okumak isteyen ve hangi ülkede okuyacağına karar vermekte zorlanan takipçilerimiz için QS’in hazırladığı listeyi referans alarak Dünyanın En İyi Yükseköğretim Sistemine Sahip 10 Ülkesini değerlendirdik!

 

1. Amerika Birleşik Devletleri

 

Amerika’da bulunan farklı kültürler ve şehirler, sizi akademik ufkunuzu genişletmek için bir çok üniversiteyle bekliyor. Dünyaca tanınmış üniversitelere sahip olan Amerika, eşsiz eğitim tecrübesi ile dünyanın her tarafından gelen öğrenciler için önde gelen seçeneklerden biri. Amerika’nın başarılı akademik altyapısına ve eğitim kurumlarının kapsamlı müfredatlarına hem öğrenciler hem de işverenler büyük rağbet göstermektedirler. Amerika'daki üniversitelerin broşürünü indirin.

 

2. Birleşik Krallık

 

İngiltere, köklü kültürel mirası ve kozmopolit yapısı ile yurtdışı eğitim için en gözde ülkeler arasında yer alıyor. İngiltere’nin yüksek eğitim kalitesi, kariyer hedeflerinizi genişletmeye yönelik mükemmel fırsatlar vaat ediyor. Dünyadaki en eski ve deneyimli üniversite sistemine ev sahipliği yapmasının yanı sıra modern ve interaktif kaynakları ile gurur duyan ülke, her yıl yurtdışından gelen yaklaşık 240.000 öğrenciye kapılarını açıyor. Yükseköğrenim geleneğinin en eski sahiplerinden biri olan İngiltere'de dünya sıralamasında 4. olan Oxford, 6. olan Cambridge ve 8. Konumda olan Londra İmparatorluk Koleji bulunur. İngiltere'deki üniversitelerin broşürünü indirin.

 

3. Almanya

 

Öğrenim harcının olmadığı/ çok az olduğu, dünyanın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yapan Almanya, kısa zamanda uluslararası öğrenciler arasında öğrenim amaçlı olarak en çok tercih edilen ülkelerden biri olmuştur. Aynı zamanda çok sayıda çokuluslu şirkete de ev sahipliği yapmakta ve dinamik, kültürel ve tatmin edici bir öğrenim deneyimi sunmaktadır. Almanya’da hangi bölümlerin öne çıktığı ve size daha iyi olanaklar sunacağı konusunda sorularınız varsa “Almanya’da Okumak İçin 4 Bölüm” yazımıza göz atmalısınız.

 

4. Avustralya

 

Genç, heyecanlı ve hareketli bir ülke olan Avustralya, dünya üzerinde yaşamak için en ideal olan 5 ülke arasında yer almaktadır. El değmemiş doğa güzelliği ile günümüz Avustralya’sı Türk öğrenciler için oldukça davetkâr. Avustralya, dünyaya nam salmış eğitim kalitesinin yanı sıra bilimsel ARGE yatırımlarında dünya sıralamasında ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Bu güçlü ülkenin yükseköğrenim yapısı da gelişmiş ülkeler arasında ön plana çıkmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinden göç alan ve uluslararası öğrenci nüfusu fazla Avustralya listemizde 4.sırada!

 

5. Kanada

 

Kanada Yüksek Öğretimi, diğerlerine oranla Amerika'dakine benzemektedir. Aynı zamanda, İngiliz sisteminden de etkiler vardır. Kanada'nın her bir bölgesi ve şehrinde üniversiteler de olmak üzere eğitimin tüm seviyeleri sunulmaktadır. Kanada’da uluslararası öğrenciler için birçok burs seçeneği mevcuttur. Kanada yabancı öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği ülkelerden biri olduğundan dolayı alışma döneminiz çok uzun sürmeyecektir ve yükseköğrenim sistemi yurt dışından gelen öğrenciler için ayrıcalıklar sunmaktadır.

 

6. Fransa

 

Fransa’nın, mutfağı, romantik dili ve sanatsal kültürel mirasıyla dünya genelindeki öğrencileri cezbeden ve öğrenim amaçlı en çok tercih edilen ülkelerden biri olması hiç şaşırtıcı değildir. Fransa eğitim konusunda oldukça iddialıdır ve işletme okullarıyla ve araştırma alanındaki güçlü özellikleriyle tanınmaktadır. Ayrıca Fransız devlet üniversitelerinde öğrenim harçları oldukça makuldür. “Fransa’da Öğrenim Görmek İçin 5 Neden” makalemizi okuduktan sonra Fransa’da eğitim almak için daha da teşvik olacağınız kesin.

 

7. Hollanda

 

Eşsiz bir coğrafi konuma sahip olan Hollanda, Avrupa’ya açılan önemli bir kapı olmakla beraber ticaret ve uluslararası politika merkezi görevine de sahiptir. Türk öğrenciler için cana yakın olmalarıyla dikkat çeken çok kültürlü bu ülke, maliyet olarak uygun eğitim imkanları ve İngilizce program seçenekleri sunuyor. Hollanda’nın etkileşimli eğitim sistemine sahip oluşu ve takım çalışmalarına odaklanıyor olması, farklı altyapılardan gelmiş öğrencilere kolaylık sunuyor. Hollanda’da en çok tercih edilen 3 burs için yazımıza göz atabilirsiniz.

 

8. Çin

 

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birine sahip olan Çin’de uluslararası öğrenci olarak yaşayacağınız deneyim de bir o kadar hızlı ve heyecanlı olacak! Geçmişte Japonya’nın gölgesinde kalmış olsa da Çin’in yüksek öğrenim alanında sundukları, bazı Batı ülkeleri ile bile rekabet edebilecek bir güç kaynağı olarak büyümektedir. Çin üniversiteleri hırslı ve ileri görüşlü olup güçlü bir uluslararası duruşa sahiptir. Aynı zamanda Çin’i haritada öğrenim alanında başarılı ve cazip bir ülkeler arasına yazdırma konusunda da oldukça kararlı olan Çin Hükümeti, üniversitelere finansal anlamda destek vermektedir. Çin üniversitelerinde olağanüstü becerilere sahip personeller ve öğrencilerle karşılaşmak mümkündür - bu da Çin’i öğrenim konusunda oldukça canlı ve genç bir ülke yapmaktadır. Çin'de üniversite başvurularının nasıl yapıldığını öğrenmek için bu yazımıza göz atın.

 

9. Güney Kore

 

Güney Kore yüksek öğrenim alanında Asya’nın en gelecek vaat eden ülkelerinden biridir. Yüksek kaliteli bir yaşam, adını duyurmuş üniversiteler ve çok sayıda İngilizce eğitim verilen program sunması sebebiyle ülke daha şimdiden pek çok uluslararası öğrencinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Geleneklerine çok bağlı olan Güney Kore aynı zamanda modernliğe de önem vermekte ve Seul gibi şehirleri öğrenim görmek ve sosyalleşmek için güvenli ve canlı bir ortam sunmaktadır. Güney Kore Hükümeti kendine 2020 yılına kadar 200.000 uluslararası öğrenci çekme hedefi koymuştur ve gelecekte yabancı öğrencilerin o ülkede işlerini kolaylaştırmak adına çeşitli adımlar atmayı planlamaktadır. Güney Kore'de eğitim sistemi hakkında daha fazla bilgiyi buradan öğrenin.

 

10. Japonya

 

Japonya akademik başarı ve yükseköğrenim alanında tarihsel olarak Asya’daki en iyi ülkedir ve bu durum dünya üniversiteleri sıralamasında sürekli olarak edindiği sağlam derecelerle kendini göstermektedir. Japonya’daki üniversiteler arkalarında çok uzun bir geçmişe ve geleneğe sahip olup pek çok ünlü icat, robot ve markanın kökleri Japonya üniversitelerine dayanmaktadır. Japonya Hükümeti kapılarını uluslararası öğrencilere açma konusunda isteklidir ve kendisine 2020 yılına kadar ülkeye 300.000 yabancı öğrencinin gelmesini sağlama gibi ciddi bir hedef koymuştur. Japonya, uluslararası öğrencilere hiç şüphesiz güvenli ve dinamik bir öğrenme ortamının yanı sıra zengin bir kültür deneyimi sunacaktır. Japonya'daki eğitim sistemi hakkında daha fazla bilgiyi buradan öğrenin.