Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Buluşlarıyla Dünyayı Değiştiren En Etkileyici 10 Mühendis

Tüm zamanların en büyük ve en önemli mühendislerinin kimler olduğunu ve dünyayı değiştiren hangi icatlara imza attıklarını biliyor musunuz?

Buluşlarıyla Dünyayı Değiştiren En Etkileyici 10 Mühendis

Bugün, karşımıza çıkan ve hayatımızı kolaylaştıran pek çok buluşa erişimimizi sağlayan ve modern bir dünyanın gelişiminde önemli rol oynayanların, mühendisler olduğunu biliyor musunuz? Otomobilden ampule, uçaktan bilgisayara kadar dünyaya muazzam etkiler bırakmış bu sayısız mühendis, günümüzde hala icat ettikleri ve yarattıkları güçlü etkilerle anılıyorlar. Peki, kim bu dünyayı değiştiren mühendisler? 

 

1. Arşimet 

 

Yunan mühendis, matematikçi, fizikçi ve astronom olan Arşimed, mühendislik alanına en etkili katkılarından bazılarını yaparken, makine mühendisliği eğitimi almayı düşünen hevesli öğrenciler için de gerçek bir ilham kaynağı olmuştur. Tüm zamanların en ünlü mühendisleri arasında yer alan Arşimet, kendisiyle özdeşleşen ve buldum anlamına gelen ‘’Eureka’’ kelimesini de işte, tam da suyun kaldırma kuvvetini bulduğunda söylemiştir. 

 

2. Leonardo Da Vinci

 

Da Vinci, hem eşsiz bir sanatçı hem de çağının çok ilerisinde bir mühendis olarak karşımıza çıkar. Yaşadığı 1400’lü yıllarda, bir ressam ve heykeltraş olarak üne kavuşan Da Vinci, bilim ve matematiğe olan ilgisi ile bugün bile denenen çok sayıda mühendislik harikasını tasarlamıştır. Helikopter gibi uçan makinalar, Bill Gates tarafından toplanan hidrolik alanındaki çalışmaları, Norveç karayolu departmanı tarafından tasarımlarından birine dayanan bir köprü inşaası, bunlardan sadece birkaçıdır. 

 

3. Wright Kardeşler

 

Wilbur ve Orville Wright kardeşler, tarihin ilk başarılı uçan makinesini inşa eden, dünyayı değiştiren mühendisler arasında yer alır. Erken yaşlardan itibaren uçma hayalleri kuran iki kardeş, uçaklarını yaratırken, aerodinamik tasarıma odaklanmış ve araştırmışlardır. Siz de Wright Kardeşler gibi başarılı mühendisler arasında yer almak ve özellikle makine mühendisliği alanında ilerlemek isterseniz, onların izinden gidebilirsiniz. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

4. Nikola Tesla 

 

1856 doğumlu olan Sırp asıllı Tesla, muhtemelen en büyük mühendisler listesinde eşsiz bir yere sahiptir. Yaşadığı dönemde çok sayıda şansızlık yaşayan Tesla, icatlarının çoğunun değeri bilinmeyen ve küçümsenen mucitlerden biridir. Buluşları arasında modern radyo, X-ışını, endüksiyon motoru, 3 fazlı elektrik, floresan aydınlatma ve kablosuz elektriğin temeli olan Tesla bobini bulunmaktadır. Ayrıca bir transformatör ve bir motordan yapılan Alternatif Akım elektrik sistemini geliştirdi. Tesla’nın çalışmalarının izinden gitmek isterseniz, elektrik mühendisliği ya da makine mühendisliği alanları tam size göre olacaktır. 

 

5. Charles Babbage

 

İngiliz makine mühendisi, mucit ve matematikçi olan Charles Babbage, ilk mekanik programlanabilir bilgisayar konseptiyle tanınır. Difference Engine adı verilen mekanik bir hesap makinesi icat eden Babbage, aynı zamanda daha karmaşık bir sistemden oluşan ve Analitik Motor adı verilen buluşu ile yeni bilgisayar sistemlerinin tüm modern yönlerini kapsayan buluşu ile bilinir. 

 

Ayrıca İngiliz posta sisteminin kurulmasına yardımcı olmuş, ilk güvenilir aktüeryal tabloları derlemiş ve belirli bir hız göstergesi türünü de icat etmiştir. Günümüzün en çok tercih edilen mühendislik bölümleri arasında yer alan makine mühendisliği ile ilgileniyorsanız, size ilham verecek olan Babbage’in izinden gidebilirsiniz. 

 

6. Thomas Edison 

 

Ampulün icadı ile tüm dünyanın tanıdığı en ünlü mühendisler arasında yer alan Amerika’nın en büyük mucidi olan Thomas Edison, tam olarak 1097 patente sahiptir. Hareketli görüntü kamerası, alkalin pilin geliştirilmesi, fonograf, elektrikli tren, hisse senedi gibi çok sayıda icada imza atan Edison, mükemmel bir mühendis olarak modern yaşam büyük bir katkı sağlamıştır. 

 

7. Elon Musk 

 

Zamanımızın en büyük mühendisleri arasında yer alan Güney Afrika doğumlu Elon Musk, aralarında SpaceX, PayPal, Tesla Motors, SolarCity gibi çok sayıda şirketin kurucusudur. O da Edison gibi mühendislik yönünden ziyade işadamı kimliği ile tanınsa da Elon Musk’ın yeni teknolojiler geliştirme fikri odak noktasıdır. 

 

8. George Stephenson 

 

İngiliz inşaat ve makine mühendisi George Stephenson, dünyayı değiştiren mühendisler arasında ilk 10’da yer alıyor. Zira kendisi, ilk buharlı lokomotif olan Rocket’i geliştiren ve inşa eden bir mucittir ve bu nedenle tüm dünyada ‘’Demiryolunun Babası’’ olarak anılır. Aynı zamanda yaşadığı dönemde İngiltere, onun demiryolları ve fabrikaları sayesinde sanayi devrimi sırasında dünyanın en zengin ülkelerinden biri olmuştur. 

 

9. Alexander Graham Bell

 

İskoç doğumlu bir mühendis, bilim adamı ve mucit olan Alexander Graham Bell, dünya tarihinin en önemli icatlarından birine imza attı. Modern telefonun icat edilmesine yardımcı olan ve ilk pratik telefonun patentini alan Graham Bell, sonrasında havacılık ve optik telekomünikasyon dahil olmak üzere çok sayıda başka patente de sahip olmuştur. Mühendis, hem annesi hem de eşi sağır olduğu için iletişime kişisel bir ilgiye sahipti ve bu nedenle de işitme cihazlarıyla ilgili çok sayıda deney yapmıştır. 

 

Mühendislik eğitimi için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

10. Steve Wozniak 

 

Apple denilince aklımıza her ne kadar Steve Jobs gelse de Steve Wozniak, Apple’ın arkasındaki gerçek dahiydi. Tüm zamanların en başarılı mühendisleri arasında yer alan Wozniak, son derece başarılı bir elektrik mühendisi, programcı ve teknoloji girişimcisidir. 1970’lerde ilk kişisel bilgisayarları geliştiren Wozniak, uzun yıllar Apple bilgisayarlarının gelişimini denetleyen şirketin arkasındaki kilit isimdi. Apple’dan ayrıldıktan sonra ilk programlanabilen evrensel uzaktan kumanda ve GPS gibi icatlardan çok sayıda patent alan Wozniak, dünya çapında bilgisayar mühendisliği eğitimi almak isteyenlere de ilham olmuştur. 

 

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA