Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Matematik Bölümü Hakkında Merak Edilenler

Matematik Bölümü Hakkında Merak Edilenler

Yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için en zor kararlardan biri olan bölüm seçimi, bir üniversiteye başvurmak için ilk gerekliliklerdendir. Geleceğinize yön vermek istediğiniz bir konuda kendinizi geliştirmek, eğitim almak ve kariyer planları yapmak, dahası bunları yabancı bir ülkeyi düşünerek tercih etmek, lisans eğitimi alacak öğrenciler arasında giderek daha da yaygınlaşmaya başlıyor. Peki, hangi bölümde okumalı? Yurtdışında en çok tercih edilen alanlardan biri olan matematik bölümü ile ilgili ayrıntıları, en iyi okulları ve iş imkanlarını sizler için araştırdık!

 

Matematik nedir?

 

Matematik, bugünün dünyasında en önemli disiplinlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Sıklıkla evrenin dili olarak tanımlanan matematik; fiziksel, kimyasal ve evrensel her şeyin temelinde yer alır. Peki, matematik nedir? Kelime anlamı olarak sembollerin, sayıların ve niceliklerin özelliklerini, yapılarını ve aralarındaki bağlantıları mantıksal olarak inceleyen bilimdir, diyebiliriz. Ancak tam bir tanımlama yapmak çok da mümkün değildir. Galileo, kainatın matematik dilinde yazıldığını söylerken, Carl Friedrich Gauss ise matematik için bilimlerin kraliçesidir, der. 

 

Antik Yunan’da bilim, bilgi, öğrenme gibi anlamlara gelen ’’mathema’’ kelimesinden türeyen matematik, bugüne kadar çok farklı anlamlar kazanmış ve binlerce yıldır aralarında Çin, Mısır, Sümer, Maya gibi çeşitli uygarlıkların katkıları ile gelişmiştir. Bu gelişimin en büyük mimarları arasında ise Thales, Pisagor, Plato, Aristo gibi Yunan matematikçileri sayabiliriz. 

 

Bölüm ayrıntıları

 

Yurtdışında matematik bölümü okumak isteyen uluslararası öğrenciler için üniversiteler lisans, master ve doktora dereceleri sunmaktadır. Eğer Amerika, Kanada, Avustralya gibi bir ülkede matematik alanında lisans eğitimi almak isterseniz, BMath derecesi elde edersiniz. Lisans dereceleri 3 ya da 4 yılda tamamlanırken dersler; seminerler, konferanslar, pratik çalışmalar ve stajlarla desteklenir. Matematik bölümü dersleri aritmetik, cebir, geometri, analitik gibi temel derslerden oluşur ve öğrenciler problem çözme ve modelleme üzerine yoğunlaşırlar. Yurtdışı matematik eğitimi veren üniversiteler, teorik ve soyut matematik ile uygulamalı matematiğin kombinasyonundan oluşur. Matematik, aynı zamanda işletme yönetimi, finans, bilgisayar bilimi, tarih, ekonomi, fizik, istatistik, felsefe gibi konularla eşleştirilen ortak bir derece sunar. 4 yıllık eğitim sonrasında öğrenciler, derinlemesine inceleyecekleri belirli bir konu üzerinde danışman rehberliğinde projelerden sorumlu olacaklardır. 

 

Giriş koşulları

 

Genel olarak yurtdışı matematik bölümü okumak isteyen uluslararası öğrencilerin ön koşul olarak TOEFL ya da IELTS gibi testlerden birinde yeterlilik sahibi olmaları gerekir. İngilizcenin dışında Almanya, Fransa, İtalya gibi bir ülkede ve başka bir dilde eğitim almak isterseniz bu dillerde de yeterliliğinizi kanıtlamanız, hatta bazı ülkelerde lisans öncesi hazırlık kurslarına katılmanız istenebilir. Bu kurslar çoğu ülkede, matematik bilgisi bölümde okumaya yeterli olmayan öğrenciler için hazırlığı da içerir. Matematik eğitimi alacak öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli konu, giriş koşullarının seçtiğiniz üniversitelere göre değişiklik göstereceği ve net bilgiler için kurumlarla iletişime geçerek bilgi almanız gerektiğidir. 

 

Neden matematik eğitimi?

 

Matematik, sadece matematik okuyanlar için değil, yaşamımızın en önemli gerekliliklerinden ve yapı taşlarından biridir. Çoğu kez bir iletişim yöntemi, düşünce biçimi, birçok bilim dalı içinse güçlü bir araç olan matematik, ilginç ve heyacan verici kapıların açılmasına olanak sağlar. Günlük hayatımızın bir parçası olan matematik, bilim ve teknolojinin farklı alanlarında, doğa olaylarını denetlemek ve açıklamak için kullanılırken, bilgisayarların gelişiminin matematikçiler sayesinde olduğunu da hatırlatalım. Peki, neden matematik eğitimi almalıyız?

 

 • Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, matematik bilen çocukların belirli beyin bölgelerinin daha iyi öğrendiğini göstermiştir. 
 • Matematik her yerdedir ve dünyayı daha iyi anlamamıza yardımcı olur. 
 • Hemen hemen her kariyer alanında karşımıza çıkar.
 • Analitik düşünme becerileri kazandırır. 
 • Her şeyi daha da kolaylaştırır. 
 • Yüksek maaş avantajı sağlar. 

 

Yurtdışında okumak ve dünyanın en iyi üniversitelerinden mezun olmak mı istiyorsun? Yurtdışı eğitim hakkında merak ettiklerini uzmanlarımıza danış!

Kariyer fırsatları

 

Matematik bölümü iş imkanları en yüksek bölümlerden biridir. Aynı zamanda yüksek kazançları ile de dikkat çeker. Matematik mezunları, pek çok sektörde iş imkanı bulabilirken, karmaşık görevleri başarıyla yerine getirme, güçlü analitik ve problem çözme becerileri ile işverenler tarafından taktir görürler. Bu nedenle eğer matematik alanında kabiliyetiniz varsa, bu konuya olan ilginiz size güçlü kariyer bağlantıları sunacaktır. Genel olarak matematikçiler ve istatistikçiler için iş imkanları oldukça genişken mühendislik şirketleri, eğitim kuruluşları, ilaç endüstrisi, BT firmaları, sigorta şirketleri, pazarlama şirketleri, finans, bankacılık ve muhasebe firmaları istihdam imkanı sunar. 

 

 • Muhasebeci
 • İstatistikçi
 • Bankacı
 • Aktüerya
 • Mali müşavir
 • Veri analisti
 • Bilim adamı
 • Yazılım mühendisi
 • Yatırım analisti

 

Çalışabileceğiniz alanlar

 

Matematik, eğitim dünyasında dil öğrenmek kadar gerekli ve temel bir konudur. Bu nedenle herkes, okula geldiği ilk yıldan itibaren matematik eğitimi almaya başlar. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematikten oluşan kök bilim alanlarının matematik gerekliliğine ihtiyacı varken ekonomi, psikoloji, sosyoloji, sanat, müzik gibi birçok konuda da iletişim aracıdır. Matematik bölümü okumak isteyen öğrenciler için çalışabilecekleri alanlar şu şekildedir;

 

 • Bankacılık
 • Bilgi işlem
 • Danışmanlık 
 • Finansal hizmetler
 • Eğitim
 • İstatistik

 

Özgeçmişiniz için sahip olacağınız beceriler

 

Yurtdışı eğitim alan öğrenciler genel olarak global bakış açısı, küresel deneyim, kültürel farkındalık, yabancı dil yetkinliği gibi güçlü becerilere sahip olurlar. Matematik bölümü ise öğrencilere aynı zamanda soyut kavramlarla başa çıkma, gelişmiş aritmetik beceriler, problem çözme, veri analizi, liderlik, araştırma ve sunum, takım çalışmasına yatkınlık gibi çok sayıda beceri kazandırır. Matematik alanında eğitim almanın avantajlarına rehberimizden göz atın.

 

Lisansüstü çalışmalar

 

Yurtdışında matematik eğitimi almak isteyen öğrenciler için üniversiteler zengin çeşitlilikte yüksek lisans ve doktora dereceleri sunar. Genel olarak öğrenciler farklı seviyeler ve programlar arasından matematik becerilerine göre lisansüstü konularda uzmanlaşabilirler. Yüksek lisans eğitimleri daha çok finansal analist, aktüerya gibi kariyer odaklı konulara yönelmenizi sağlarken, üniversitede kalmak ve araştırmalara devam etmek için doktora programlarına katılabilirsiniz. 

 

Matematik eğitimi veren en iyi üniversiteler

 

Matematik bölümü okumak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapan Amerika’nın yer alması hiçte şaşırtıcı değildir. Zira bu alanda özellikle Massachusetts Institute of Technology, Harvard University ve Stanford University, QS sıralamalarında en iyi matematik eğitimi veren üniversiteler arasındadır. Amerika’yı İngiltere, İsviçre, Kanada gibi ülkeler izler. Yüksek kaliteli eğitim anlayışları ve uluslararası öğrencilere sundukları finansal destekler sayesinde yurtdışında matematik bölümü eğitim alabileceğiniz çok sayıda prestijli üniversite bulabilirsiniz. 

 

 

Matematik eğitimi veren üniversitelere buradan göz atarak, kurumlarla iletişime geçebilirsin!

 

En çok okunan yazılarımıza göz atın;

MA ve MSc arasındaki farklar 

Başarıya ulaştıracak ders çalışma teknikleri

Mezun olduktan sonra kolay iş bulmanızı sağlayacak 10 bölüm

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA