Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Yurtdışında Psikoloji Okumak İçin 5 Sebep

Yurtdışında Psikoloji Okumak İçin 5 Sebep

Yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin geçmişten günümüze en çok tercih ettiği bölümlerden biri olan psikoloji, insan davranışlarını ve bu davranışların altında yatan nedenleri inceleyen bilim dalıdır. Yunanca ruh anlamına gelen ‘psyche’ ve araştırma anlamına gelen ‘logia' kelimelerinin birleşiminden oluşan ‘Psychologia’ terimi, ilk olarak Hırvat hümanist Marko Marulic tarafından kullanılmıştır. 1870’lerde Leipzig Üniversitesi’nde ilk psikoloji laboratuvarıyla Wilhelm Wundt, psikolojinin temellerini atarken, 1960’larda bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile modern psikoloji oluşmuştur. Öğrenciler için psikoloji eğitimi alabilecekleri dünya çapında çok sayıda saygın ve prestijli üniversite var olmakla birlikte yurtdışında psikoloji okumak; Sigmund Freud, Carl Jung, fare deneyleriyle ünlü Skinner, Bobo oyuncağı deneyinin yaratıcısı Bandura ve Aaron Beck gibi ünlü psikologları daha yakından tanıma, günümüzün tanınmış psikologlarının araştırmalarına katılma, konferansları izleme ve alanında uzman akademisyenlerden ders alma imkanı bulmak demektir. 

 

Psikoloji eğitimi; kendinizi tanıma, derin bir anlayışa sahip olma, etrafınızdaki insanları daha iyi anlama, kritik düşünme, eleştirel beceriler kazanma, iletişim kurabilme, daha güçlü kavrama gibi çok sayıda yetenek kazanmanıza yardımcı olur. Eğer sizde insan aklını ve davranışlarını açıklamakla ilgileniyor ve bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, yurtdışında psikoloji okumak için geçerli nedenler yazımızda!

 

1-Psikoloji Okumak İçin En İyi Ülkeler

 

Tarihsel olarak Avrupa’da ortaya çıkan psikoloji biliminin geliştiği yer olan Amerika, yurtdışında psikoloji eğitimi veren ülkeler arasında uluslararası öğrencilerin ilk tercihlerinden biridir. Kuşkusuz bunda, dünyanın en iyi üniversitelerinin, yenilikçi ve kaliteli eğitim sistemlerinin ve akademik kariyer olanaklarının payı büyüktür. Amerika'da psikoloji eğitimi almak isteyenlere, pragmatizmin kurucusu William James’in ülkede ilk psikoloji laboratuvarında çalışmalarına başladığını ve davranışçılığın kurucusu olan John B.Watson’ın ise 1903 yılında Chicago Üniversitesi’nde psikoloji alanında ilk doktora derecesini aldığını söylemekte fayda var. 

 

Yurtdışında psikoloji eğitimi veren en iyi ülkeler arasında kuşkusuz psikanalizin babası sayılan Sigmund Freud’a ev sahipliği yapan Avusturya’nın ayrı bir yeri vardır. Özellikle Viyana ve Innsburck gibi şehirlerin daha çok kültürel yapılarıyla da ilgilenen öğrenciler tarafından tercih edildiği Avusturya’nın yanı sıra, İngilizce program çeşitliliğine sahip psikoloji eğitimi alabileceğiniz diğer ülkeleri İngiltere, İrlanda, Yeni Zelanda ve Avustralya olarak  sıralayabiliriz.  

 

2-Yüksek Kazançlar

 

Yurtdışında psikolog olarak çalışmak, size prestij ve saygınlık getirirken bir yandan da yüksek kazançlar sağlayan maaşlarıyla da rahat bir yaşam imkanı sunar. Psikoloji bölümü mezunu öğrencilerin, eğitim aldıkları ülkelere ve mezun oldukları üniversitelere göre aldıkları yıllık ortalama maaşlar değişse de, dünyanın her yerinde iş bulma oranı en yüksek alanlardan biridir. Beynin fiziksel yapılarını ve fonksiyonlarının davranışlarını inceleyen nöropsikoloji mezunları yıllık 90.000$; ruh sağlığı kliniklerinde ve hastanelerde çalışan klinik psikolojisi mezunları yıllık 70.000$; danışmanlık psikologları yıllık 72.000$; adli psikologlar ise ortalama yıllık 60.000$ civarı maaş alırlar. 

 

3-Psikoloji Eğitimi Almış Ünlüler

 

Psikolojinin bu denli ünlü bir alan ve psikolog olmanında bu denli popüler bir meslek haline gelmesinde dünyaca ünlü filmlere konu olmasının ve günümüzün birçok tanınmış aktör, yönetmen ve müzisyenin bu alandan mezun olmasının da payı büyüktür. Zira çoğu ünlü isim, eğitim aldıkları alanın dışında çok farklı işlerde çalışmaktadırlar. 

 

  • Oscar ödülü sahibi ve bizimde Leon isimli filmi ile yakından tanıdığımız Natalie Portman, dünyanın en saygın eğitim kurumlarından biri olan Harvard Üniversitesi, psikoloji bölümünden 2003 yılında mezun olmuştur. 
  • Girişimcilik, pazarlama, tasarım ve dijital dünya ile ilgilenenlerin çok yakından tanıdığı bir isim olan Guy Kawasaki, dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Stanford, psikoloji mezunudur. Apple ve Macintosh’un sadık bir müşteri kitlesine ve geniş bir pazara sahip olmasında dahası bugünkü konumlarına ulaşmasında çalışarak danışmanlık yapmış olan Kawasaki, aynı zamanda California Üniversitesi’nde MBA eğitimi de almıştır. 
  • Amerika'da ilk ‘’seri katil’’ terimi kullanılan ve çok sayıda genç kadını öldüren Ted Bundy, çoğu insan tarafından iyi eğitimli, kibar ve yakışıklı bir genç olarak tanımlanmıştır. Bundy, Washington Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi almıştır. 
  • Grammy ödülü sahibi, Küba asıllı Amerikalı şarkıcı Gloria Estefan; Miami Üniversitesi, psikoloji mezunudur. 
  • Elm Sokağı Kabusu ile birçok korku filminin yönetmenliğini yapmış Wes Craven, Wheaton College psikoloji mezunudur ve Johns Hopkins Üniversitesi’nde psikoloji masterı yapmıştır. 
  • Top Gun, Karayip Korsanları, Armageddon gibi filmlerin üretilmesinde Jerry Bruckheimer’ın Arizona Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun olmasının payı büyüktür. 

 

4-Kariyer Seçenekleri

 

Yurtdışında psikoloji eğitimi alan öğrenciler için kariyer seçeneklerini 2 gruba ayırabiliriz; dünyanın en prestijli üniversitelerinde akademik kariyer yapmak ya da gelişen iş sahalarında, okullar, hastaneler, klinikler ve danışmanlık firmalarında çalışmaktır. Psikoloji alanında kariyer imkanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 

  • Akademik Kariyer: Öğrenciler için psikoloji eğitimi dünyanın en popüler branşlarından biridir ve bu alanda uzmanlığa geçerek araştırmacı ya da eğitmen olarak çalışmak ve üniversitede kalmak verilecek en doğru kararlar arasındadır. Zira psikoloji deneyleri ve kuramları geliştirmekten, çalışmalarınızın akademik dergilerde yayınlanmasından ve öğrencilere ders verebilecek niteliklere sahip eğitmenlik mesleğinden hoşlanıyorsanız eğer, bu alanda akademik kariyer yaparak bir öğretim görevlisi ya da profesör olmak tam size göredir diyebiliriz. Aynı zamanda psikoloji alanında yüksek lisans yaparak psikolog unvanı almak ve ‘’eğitim psikolojisi, adli psikoloji, klinik psikolojisi, rehberlik psikolojisi ve nöropsikoloji’’ gibi alt dallarından birinde uzmanlaşarak da, hem çalışma ağınızı genişletmiş hem de daha yüksek kazançlar elde etmiş olursunuz. 
  • İş İmkanları: Amerika, İngiltere, Avusturya, Almanya gibi ülkelerde, psikoloji okuyan çoğu öğrenci eğitimlerini tamamladıktan hemen sonra klinik psikolog, danışman ve psikoterapist olarak hem kamu, hem de özel sektörde iş bulma şansı yakalar. Danışman olarak çalışan psikologlar için aile, hukuk, endüstri, medya, spor ve eğitim alanlarında iş imkanlarının geniş bir yelpazeye sahip olduğunu belirtmek gerekir. Aynı zamanda hapislerdeki genç suçlular ya da madde bağımlısı gençler için rehabilitasyon merkezlerinde çalışarak dünya genelinde gönüllü sosyal hizmetler programlarında görev alabilir ve göz dolduran bir CV’ye kavuşabilirsiniz. 

 

5-Psikoloji Eğitimi Veren En İyi Üniversiteler

 

Dünyada en iyi psikoloji eğitimi veren üniversiteler arasında; Harvard, Stanford, Cambridge ve Oxford üniversiteleri ile Amerika ve İngiltere’nin üstünlüğü dikkat çekicidir. Bunda dünya çapında ünlü akademisyenlerin, psikoloji alanında öncü araştırmaların ve sayısız ödüllerin payı büyüktür. Tabi bu üniversitelere girmek içinde bir dizi zorlu ve gerekli koşulu yerine getirmeniz gerekir. Yurtdışında psikolog olarak çalışmak isteyenler için ülkelere göre en iyi eğitim veren üniversiteler şu şekildedir;

 

uzmanla gorus

Faydalı Linkler:

 

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi Veren Üniversitelerin Listesi

Yurtdışında Eğitim Alacağınız Ülkelere Göre Gireceğiniz Sınavlar

Mezuniyetten Sonra Kariyer Yapabileceğiniz En İyi Ülkeler

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA