Temel Bilgiler
İtalya: Üniversiteye Başvuru

7 Adımda İtalya'da Yüksek Öğrenim

7 Adımda İtalya'da Yüksek Öğrenim

Her yıl, dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilerin İtalya’da eğitim almak istemesine çok da şaşırmamak gerekir. Şanlı tarihi, zengin kültürü, eşsiz sanat eserleri, ağız sulandıran lezzetleri ve sıcak kanlı insanları İtalya’da okumak isteyen öğrencilere rüya gibi bir deneyim yaşatır. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu yurtdışı eğitim almak istedikleri İtalya’yı, daha çok turizm amaçlı tercih ederken, bu bazen akademik amacınızın önüne geçebilir. Zira gideceğiniz her şehir, sanatı ve mimarisi ile sizi büyülerken, Da Vinci’nin, Michelangelo’nun, Dante’nin, Galileo’nun, Vivaldi’nin, Puccini’nin yaşadığı sokaklarda dolaşıp, sevimli aile lokantalarında makarnaların ve pizzaların tadına bakmak aklınızı karıştırabilir. Bu nedenle İtalya’da üniversite okumak gibi bir düşünceniz varsa, gitmeden önce kendinize bir plan çıkarmakta, eğitim alacağınız şehri ve ülkeyi gezmek için program yapmanızda fayda var. Böylelikle derslerinizden de geri kalmamış olursunuz. Yazımızda İtalya’da yüksek öğrenimle ilgili merak edilenlere 7 adımda yer verdik!

 

1-Hangi Şehirde Eğitim Alacağınıza Karar Verin!

 

İtalya’nın büyüleyici güzellikte şehirlere sahip olduğunu ve ülkenin her bir şehir ve kasabasını gezmek için bir neden bulacağınıza eminiz. Denizi ve tarihi seviyorsanız Amalfi kıyılarını, arkeolojiden hoşlanıyorsanız Pompeii kalıntılarını, şarap tadımı için Toscana’yı, eşsiz resim ve heykel eserleri için Uffizi Galerisi’ni, birbirine köprülerle bağlı 118 adanın üzerine kurulu olan ve bütünüyle UNESCO dünya mirası listesinde yer alan ‘’yüzen şehir’’ Venedik’i, gladyatörlere sahne olan tarihi Kolezyum’u ziyaret edebilirsiniz. 

 

Peki, İtalya’da eğitim almak için hangi şehri seçmek gerek? İtalya, günümüzde eğitim alabileceğiniz biribirinden muhteşem öğrenci şehirlerine sahiptir. Bunlar arasında; 

 

  • ''Kızıl Şehir'' olarak bilinen Bologna, dünyanın en eski eğitim kurumu olan University of Bologna’ya ev sahipliği yapar. Otomobil, tekstil ve ayakkabı sektörünün geliştiği Bologna, öğrencilere eğitim alırken çalışma ve staj imkanı da sunar. 
  • Avrupa’nın en gelişmiş, sanayiyle bağlantılı ve en zengin şehirlerinden olan Milano; Ferre, Prada, Alfa Romeo gibi dünyanın en önemli moda ve otomotiv markalarına ev sahipliği yapar. İtalya’nın en eski teknik okulu olan Polytechnic University of Milan’ın da yer aldığı şehir, aynı zamanda IED Milan, Istituto Marangoni, NABA, Domus Academy gibi okulların da merkezidir. 
  • Roma, dünyanın en çarpıcı ve göz alıcı şehirlerinden biridir. Tarih, sanat ve mimarinin eşsiz örneklerinin yer aldığı Roma, özellikle Sapienza University of Rome eğitim kurumu ile tüm dünyadan uluslararası öğrencileri kendine çeker. Roma’da eğitim ve yaşam hakkında daha ayrıntılı bilgi için yazımıza göz atın!

 

2-Doğru Bölümde Okuyun!

 

İtalya üniversiteleri, tüm eğitim programlarında öğrenciler için inanılmaz fırsatlar sunar. Endüstriyel tasarım, mimarlık, ekonomi, moda tasarımı, fizik ve astronomi İtalya’da öğrenim görebileceğiniz en popüler bölümler arasında yer alır. Her yıl tüm dünyadan uluslararası öğrenciler sanatın ve tarihin merkezi İtalya’da eğitim almayı tercih ederler. Bunda ülkenin görsel sanatlar, edebiyat, müzik, felsefe, bilim, sinema gibi alanlarda olan başarılarının ve dünyaca ünlü isimlerin payı büyüktür. Zira eğitim aldığınız süre boyunca etrafınız ilham veren eserlerle dolu olacaktır. Güzel sanatlar eğitimi alırken Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği’ni ya da Michelangelo’nun Davut heykelini yakından inceleyebilir, aralarında Kolezyum, Sistine Şapeli ve Duomo’nun da olduğu birbirinden güzel mimari örneklere göz atabilir, Gucci, Bulgari, Armani, Moschino gibi dünyaca ünlü moda markalarının göz alıcı vitrinlerini seyredebilirsiniz. 

 

3-En İyi Üniversiteyi Seçin!

 

İtalya’nın en iyi üniversiteleri, her yıl dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilere kapılarını açar. Sanattan tarihe, modadan mimariye kadar birçok konuda sadece Avrupa’yı değil tüm dünyayı etkisi altına alan çığır açan yenilikler ve gelişmelere sahip olan ülke, zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliğinin olduğu üniversiteleri ile göz doldurur. İtalya’da eğitim kurumları; üniversiteler, AFAM adı verilen sanat, müzik ve dans yüksekokulları ile yüksek teknik enstitüleri olarak üçe ayrılır. Yetişkinler arasında okuma yazma oranının %95’lere vardığı İtalya öğrencilere yüksek kaliteli üniversiteleri ile yaratıcılıklarını ve yeteneklerini geliştirebilecekleri harika bir ortam sunar. 

 

 

4-Başvurular İçin Pratik Bilgileri Öğrenin!

 

İtalya’da yüksek öğrenim için bir üniversiteye başvurmayı düşünen öğrenciler, öncelikle erken başvuruda bulunmalı ve gerekli belgeleri eksiksiz tamamlamalıdır. Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak olan başvurular için üniversiteden onay alındıktan sonra bulunduğunuz şehirdeki İtalyan Başkonsolosluğu ya da Büyükelçiliğine gerekli belgelerle beraber ön başvuru talebinde bulunmalısınız. Konsolosluk tüm belgelerinizi sizin adınıza üniversiteye göndererek başvurunuzu yapar. İtalya’da eğitim dili İtalyancadır. Ancak çoğu devlet üniversitesi ve özel okullar İngilizce eğitim alma imkanı sunarken yeterliliğinizi TOEFL ya da IELTS gibi testlerle kanıtlamanız gerekir. İtalya’da üniversite başvuru süreci hakkında ayrıntılar yazımızda. 

 

5-Ücretsiz Eğitim ve Burs İmkanlarını Kontrol Edin! 

 

İtalya, yurtdışında ücretsiz eğitim alabileceğiniz, dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Devlet üniversitelerinde uygulanan bu sistem sayesinde, ödeyeceğiniz katkı payları ile İtalya’da düşük maliyetlere eğitim alabilirsiniz. Özellikle Türk öğrenciler arasında oldukça popüler olan ülke, aynı zamanda burs imkanları ile de dikkat çeker. Her yıl lisans, master ve doktora derecelerinde başta hükümet olmak üzere İtalya’nın en iyi üniversiteleri, tüm dünyadan öğrencilere burs imkanları sunar. Burslar, öğrenim ücretlerinizi karşılayabildiği gibi aylık cep harçlığı, konaklama ya da gıda masraflarınız için de ek ödenekler sunar. İtalya’da burslu eğitim hakkında ayrıntılar için rehberimize göz atın! 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları, burs imkanları ve giriş koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

6-Kültür ve Yaşam Çeşitliliği Hakkında Bilgi Alın!

 

İtalya, geçmişten günümüze zengin kültürü, büyüleyici tarihi ve sanatı ile tüm dünyayı etkilerken pizzadan spagettiye, sinemadan müziğe, futboldan modaya kadar çok çeşitli alanlarda popülerliği ile göz doldurur. Bugün özellikle mutfak kültürünün ağır bastığı ülkede şarapların, kahvelerin, makarnaların ve peynirlerin çeşitliliği şaşırtıcıdır. Mascarpone, parmesan, mozzarella, ricotta gibi peynirleri, pizzadan makarnalara kadar tüm yemeklerin ana malzemesini oluşturur. Aynı zamanda ülkeye adım atar atmaz, mercato adı verilen pazarları, trattoria adı verilen aile lokantaları, pasticceria adı verilen espressonun yanında leziz tatlılara sahip dükkanları ve enfes lezzetli İtalyan dondurmalarını bulabileceğiniz gelaterialar herkesi büyüler.

 

İtalyanların ‘’bel paese’’ yani güzel ülke olarak tanımladıkları İtalya, öğrencilere birbirinden güzel şehirleri ve bölgelere göre değişen kültür özellikleri ile eşsiz bir eğitim deneyimi sunacaktır. İtalya kültürü hakkında daha ayrıntılı bilgi için yazımıza göz atın!

 

7-Mezuniyetten Sonra Çalışma imkanlarına Göz Atın!

 

İtalya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin öncelikli hedefi, ülkede var olan moda, mobilya, elektronik, motorlu taşıtlar, ayakkabı, kimya gibi sektörlerde iş bulma imkanıdır. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında ilk 10’da kendine yer bulan İtalya, özellikle Milano ve Torino şehirlerinde Fiat, Ducati, Ferrari, Gucci, Armani, Dolce&Gabbana, Ferrero gibi şirketlerde istihdam olanakları ile siyaset ve ekonomi merkezi Roma’da zengin iş imkanları sunar. Aynı zamanda bilim, felsefe, edebiyat ve sanatın merkezi ülke, aralarında Nobel Ödülü sahibi birçok akademisyen ve Galileo, Leonardo da Vinci, Fibonacci, Volta, Dante gibi biribirinden başarılı bilim insanını yetiştirmiştir. Bu nedenle İtalya, akademik kariyer yapmak isteyen öğrenciler ve genç araştırmacılar için de eşsiz bir yerdir. İtalya üniversiteleri, kariyer odaklı eğitim anlayışları ile göz doldururken mezuniyetten sonra öğrenci vizenizle ülkede 12 aya kadar iş aramak ve çalışmak için kalabilirsiniz. Mezuniyetten sonra İtalya’da çalışma imkanlarına yazımızdan göz atın! 

 

İlginizi çekebilecek en çok okunan yazılarımız;

Mezun olduktan sonra kolay iş bulmanızı sağlayacak 10 bölüm

Yabancı dil öğrenmek için en iyi 7 mobil uygulama

Üniversitenin ilk günü için 10 faydalı ipucu