Temel bilgiler
Yeni Zelanda: Eğitim Lokasyonları

Yeni Zelanda’da Eğitim Almak İçin 7 Neden

Yeni Zelanda'da Eğitim

İlk olarak yaklaşık 1000 yıl önce yerli halk Maorilerin yerleştiği Yeni Zelanda, kendilerine ülkenin sembolü olarak bilinen uçamayan bir kuş türü olan ‘kiwi’ diyen hoşgörülü ve samimi  insanların bir arada yaşadığı benzersiz bir ülkedir. Güney yarımkürede yer alan bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda; Avrupa kökenlerine sahip nüfusu ve Asyalı göçmenleri ile dünyanın en sıradışı kültür çeşitliliğine ev sahipliği yapar. Bunda ülkeye eğitim ve mezun olduktan sonra kariyer yapmak için gelen uluslararası öğrencilerin de payı büyüktür. Yurtdışında öğrenim görmeyi düşünüyorsanız, Yeni Zelanda kaliteli eğitim kurumları, Amerika ve İngiltere’ye göre nispeten daha düşük öğrenim ücretleri ve yüksek yaşam standartları ile göz doldurur. Gelin dünyanın en muhteşem manzaralarına sahip Yeni Zelanda’da üniversite okumak için nedenlere birlikte göz atalım! 

 

1-Yeni Zelanda'da Yaşam 

 

Yeni Zelanda’da eğitim almak isteyenler için ülke; eşsiz göller, dağlar, sahiller, vahşi yaşam, ve yemyeşil ormanlarla sizi karşılarken, özellikle Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinde sık sık yer bulan göz kamaştırıcı şehirleri ve doğal güzellikleriyle son yıllarda hem turistlerin hem de macera tutkunlarının en popüler uğrak yerlerinden biri olmuştur. Ülkede eğitim alırken karşılacağınız kültür ve yaşam çeşitliliği bir yandan ufkunuzu genişletip dünyaya farklı pencerelerden bakmanızı sağlarken, diğer yandan da yeni ve ilginç insanlarla tanışarak ömür boyu devam ettireceğiniz dostluklara ve bağlantılara sahip olursunuz.

 

Yeni Zelanda’da yaşam, az nüfusu, düşük suç oranları, ekonomik istikrarı, kişi başına düşen milli gelirin yüksekliği, size güvenen samimi ve hoşgörülü insanları ile benzersiz bir ortam sunar. Özellikle öğrenciler için Avrupa’ya alternatif olarak düşünülen ülkedeki farklı milletlerin oluşturduğu çeşitlilik en çok yemek kültüründe hissedilir. Hem Asya hem de Avrupa mutfaklarını bulacağınız Yeni Zelanda yemek kültürü, daha çok yerli Maori ve İngiliz etkisi gösterirken, bir ada ülkesi olmasından dolayı somon balığı, istiridye, midye gibi deniz ürünleri ile kumara adı verilen tatlı patatesleri, kuzu ve geyik etleri meşhurdur. 

 

2-Yüksek Kaliteli Eğitim

 

Yeni Zelanda her yıl 100 binin üzerinde uluslararası öğrenciyi ağırlarken, geniş yelpazedeki lisans ve lisansüstü programları ve dünya standartlarında eğitim veren üniversiteleri ile göz doldurur. Yeni Zelanda eğitim sistemi, İngilizler tarafından kullanılan sistemle aynı formattadır. Ülkede resmi dilin İngilizce olması, sadece dil eğitimi ya da İngilizcelerini geliştirmeye çalışanların bile Yeni Zelanda’yı tercih etmelerine sebeptir. Ülkedeki uluslararası tanınırlılığa sahip üniversiteler de öğrenim görmek istiyorsanız, akademik yılın Mart ve Kasım ayları arası devam ettiğini, çoğu üniversitenin iki dönem sömestire sahip olduğunu söylemekte fayda var. Genellikle üniversitelere başvurularda IELTS ya da TOEFL test sınavı sonuçlarınız istenirken, ülkedeki üniversitelerin ücretleri lisans öğrencileri için ortalama 20.000$ ve lisansüstü öğrenciler içinse 30.000$’dan başlar.

 

Yeni Zelanda'da eğitim sistemi hakkında uzmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

 

 

3-Öğrenciyken Çalışma İmkanları

 

Yeni Zelanda’da üniversite okumak için karar verdiyseniz size güzel bir haberimiz var. Ülkede, aldığınız öğrenci vizesi ile öğrenim görürken çalışabilir ve bir miktarda olsa yaşam masraflarınıza katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için öncelikle en az 2 yıllık bir lisans ya da yüksek lisans programına kayıtlı olmanız, Göçmenlik Bürosu tarafından belirlenen işlerde çalışmanız ve İngilizce dil yeterliliğine sahip olmanız gerekir. Bu koşulları yerine getiren her uluslararası öğrenci Yeni Zelanda’da eğitim alırken haftada 20 saate kadar, dönem arası tatillerde ise haftada 40 saate kadar çalışabilirler. Yeni Zelanda'da öğrenciyken çalışma hakkında ayrıntılı bilgi yazımızda.

 

4-Kariyer Yapabileceğiniz Popüler Bölümler

 

Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi almayı düşünen öğrenciler için öncelikle, hükümetin her yıl başarılı öğrencilerine akademik kariyer yapma şansı sunduğunu belirtmekte fayda var. Güçlü ekonomisi ile dikkat çeken ülkede özellikle bilgi teknolojileri, mühendislik, sağlık, işletme finans gibi bölümlerden mezun öğrenciler hem Yeni Zelanda’da hem de uluslararası şirketlerde iş bulma imkanına sahip olurlar. Ülkede her yaştan ve her meslek grubundan yetenekli çalışanlara ihtiyaç olduğu gibi yeni bir başlangıç yapmak, daha iyi çalışma ve yaşam koşullarına sahip olmak ve muhteşem manzaralarıyla dikkat çeken bu güzel ülkenin tadını çıkarmak isteyen herkes için uygun bir iş vardır. Örneğin ticaretin merkezi Auckland şehrinde finans üzerine, Wellington’da dijital teknoloji ve film endüstrisinde, güçlü ekonomisi ile Christchurch şehrinde ise yazılım, donanım ve elektronik üzerine uluslararası şirketlerde kariyer yapma şansı yakalayabilirsiniz. 

 

5-Öğrenci Vizesi Kolaylığı

 

Yeni Zelanda’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler, eğer ülkede 3 aydan kısa süreli bir eğitim programına tabilerse ziyaretçi vizesi, 3 aydan uzun süreli öğrenim görecekler ise öğrenci vizesi almalıdırlar. Öğrenci vizesi için başvurularınızı bir eğitim kurumundan kabul belgesi aldıktan hemen sonra ülkenizde bulunan konsolosluklara yapabilirsiniz. Yeni Zelanda öğrenci vizesi almak kolaydır, ancak dikkat etmeniz gereken en önemli konu, istenilen belgeleri eksiksiz ve düzgün bir şekilde hazırlamanızdır. Gerekli belgelerin başlıcaları şu şekildedir; 

 

 • Üniversiteden alınan kabul belgesi.
 • Yeni Zelanda’da bulunacağınız süre boyunca eğitim, seyahat ve yaşam masraflarınızı karşılayabileceğiniz yeterli miktarda paranız olduğunu kanıtlayan belge.
 • 6 aydan daha fazla bir süre kalacaksanız tüberküloz filmi.
 • İngilizce yeterlilik.
 • Diploma ve öğrenci belgesi.
 • En az 6 ay geçerli pasaport.

 

6-Büyüleyici Şehirler

 

Yeni Zelanda, şimdiye kadar gördüğünüz en nefes kesici manzaralara sahiptir. Kuzey adası kristal berraklığında sularıyla, güney adası buzullarıyla, Rotorua ve White Island gibi yerler volkanik dağları ve çamur havuzlarıyla, Auckland ve Wellington gibi şehirleri ise birbirinden güzel kumsallarıyla göz doldurur. Ilıman iklimi ve yağmur ormanları ile yıl boyu ziyaretçi akınına uğrayan Yeni Zelanda’da özellikle uygun maliyetlere sahip yerel havayolları, otobüs ve tren ağları ile ülke çapında şehirler arası kolay ulaşım sağlayabilir ve vahşi yaşamı gözler önüne seren el değmemiş geniş açık alanlara, inişli çıkışlı yeşil tarım arazilerine erişebilirsiniz. 

 

 • Auckland, Yeni Zelanda’nın kuzey adasında yer alır ve ülkedeki en fazla yerleşimin ve nüfus yoğunluğunun olduğu şehirdir. Dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında yer alan Auckland, ülkenin ticaret ve endüstri merkezidir. Geniş kumsalları, hareketli yaşamı, limanları, kültürel etkinlikleri ve alışveriş mekanları ile Yeni Zelanda’nın metropol kentlerinden biridir. Öğrenciler için şehirden uzaklaşmadan yapabilecekleri sörf, bungee-jumping, snowboard, dağcılık, dalış, jet-ski gibi sayısız aktivite bulunur. Şehir farklı kültürü ve güçlü ekonomisi ile göçmenler içinde en popüler seçimdir. Aynı zamanda ulularası şirketlere de ev sahipliği yapan Auckland, işletme ve finans alanlarında sayısız kariyer fırsatı sunar. 
 • Wellington, ülkenin kuzey adasında yer alır ve Yeni Zelanda’nın başkentidir. Parlamento binası ve çeşitli büyükelçiliklere ev sahipliği yapan şehir aynı zamanda ülkenin siyasi merkezidir. Wellington, özellikle şehre gelen öğrencileri birbirinden güzel ve eğlenceli sinema, tiyatro ve müzik etkinlikleri ile karşılar. Ülkenin genelinde olduğu gibi plajlar, ormanlar, ada manzaraları ve hatta üzüm bağları ile Auckland’ a rakip olan Wellington, gezginlerin uğrak yeridir. 

 

7-Yeni Zelanda Üniversiteleri

 

Yeni Zelanda’da eğitim almak isteyenler için, ülkenin dünya sıralamalarında ilk 100’de 8 üniversite ile yer aldığını belirtmekte fayda var. Ülkedeki üniversiteler, enstitüler, lisans ve lisansüstü programlar yüksek standartları nedeniyle dünya çapında tanınırlılığa sahiptir. Aynı zamanda hem ülkedeki hem de dünyanın faklı ülkelerindeki eğitim kurumları ile işbirliği içinde olan Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için hükümetin ve okulların lisans öğrencilerine sunduğu burs programları ve doktora öğrencileri içinse araştırma fonları dikkat çekicidir. 

 

 • Auckland Üniversitesi, Yeni Zelanda’nın en büyük ve en prestijli eğitim kurumlarından biridir. Auckland şehri genelinde birçok kampüsü bulunan okul, 1883 yılında kurulmuştur. Modern tesisleri, alanında uzman akademisyenleri ve öğrencileri destekleyici öğrenme ortamları ile her yıl 90’dan fazla farklı milletten uluslararası öğrenciye kapılarını açan üniversitenin şarap bilimi, çevre bilimi, antropoloji, film, tv ve medya alanlarındaki lisans ve lisansüstü programları en çok tercih edilenler arasındadır. Auckland Üniversitesi burs imkanlarına buradan göz atabilirsiniz.
 • Otago Üniversitesi, Dunedin şehrinde 1869 yılında kurulan Yeni Zelanda’nın en eski eğitim kurumudur. Otago, özellikle Gotik tarzı mimarisi ile dünyanın en güzel kampüslerinden birine sahipken tıp ve sağlık bilimleri, beşeri bilimler ve işletme gibi alanlarda 190’dan fazla lisans ve lisansüstü programda, yaklaşık 100 ülkeden uluslararası öğrenciye hizmet verir. Üniversitenin burs imkanlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
 • Auckland Teknoloji Üniversitesi, Yeni Zelanda’nın ikinci büyük ve en popüler üniversitelerinden biridir. Her yıl 85’ten fazla ülkeden yaklaşık 4000 uluslararası öğrenciye hizmet veren okulun Auckland şehrinde 3 benzersiz kampüsü bulunur. Ülkedeki üniversitelerin içerisinde mezun olduktan sonra iş bulma imkanı en yüksek okul olan Auckland Teknoloji Üniversitesi; sanat ve tasarım, bilgisayar ve matematik bilimleri, mühendislik, sağlık bilimleri ve hukuk gibi alanlarda zengin programlara sahiptir. Üniversitenin burs imkanlarına buradan göz atabilirsiniz.

 

 

Yeni Zelanda'da Eğitim Alabileceğiniz Üniversitelerin Broşürlerini Ücretsiz İndirin!

 

Ayrıca bakınız;

Yeni Zelanda’da Kariyer Yapmanız İçin 5 Neden

Yeni Zelanda'da Eğitim

Öğrenim Görebileceğiniz 3 Bölüm

Okunması gerekenler

article Img

Yeni Zelanda'da İklim Koşulları

Çeşitli iklim tiplerini bir arada barındıran Yeni Zelanda’da kimi zaman çam ormanları ve yağmur ormanlarına, yer yer bataklık ve buzullara rastlayabilirsiniz.   Avustralya’nın sıcak ve kurak ikliminin aksine Yeni Zelanda’da pek çok bölgede şiddetli yağış hakimdir. South Island bölgesinin batı yakası bunlardan biridir. Burası Yeni Zelanda’da mutlaka seyahat edilmesi gereken yerlerden biridir. Diğer yerler hakkında bilgi almak için de

40.5K
article Img

Yeni Zelanda'da Eğitim

Yeni Zelanda denildiğinde aklınıza sadece Maori kültürü, Yüzüklerin Efendisi serisi ve eşsiz doğal güzellikler geliyorsa yanılıyorsunuz, Yeni Zelanda’da üniversiteler; “ Dünya’nın En İyi 500 Üniversitesi” listesine girmiş durumda ve gelecek yıllarda daha üst sıraları zorlayacağı kesin. Yazımızda Yeni Zelanda’da eğitime genel bir bakış getirerek işinize yarayacak bilgilerle bir rehber hazırladık.   Neden Yeni Zelanda’da Eğitim Görmelisiniz?

4K