Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Essentials - Okunması gerekenler

Neden ABD'de Okumalı?

amerikada eğitim
673

Geçtiğimiz sene 764,000'i aşkın rekor sayıda yabancı öğrenci ABD'de okumayı tercih etti. ABD uluslararası öğrenciler için en büyük ve en popüler ülkedir.

 

Amerika Birleşik Devletleri 50 eyaletten oluşmaktadır. Dünyanın üçüncü en büyük nüfuslu ülkesi olan ABD'de 315,045,000 kişi yaşamaktadır. Ayrıca geniş yüzölçümü nedeniyle son derece farklı iklimlere ve coğrafi şekillere sahiptir.

 

ABD'de Eğitim

ABD dünyadaki en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir. Her alandan birçok konuyu kapsayan eğitim sisteminde yüksek öğrenim, öğrencilere hayatın her alanında kapılar açmaktadır. Birçok muhteşem kurumu ile nerede ve ne konuda eğitim almak istediğinize kolayca karar verebileceksiniz.

 

ABD'deki yüksek öğretim kurumları her disipline ait pek çok farklı program sunar; bu durum özellikle uluslararası öğrencilere esnek ve uyumlu fırsatlar sağlar. Genellikle programınızda istediğiniz değişiklikleri yapma ve derslerinizi kariyer planlarınıza uydurma fırsatını bulabilirsiniz. İsterseniz İngilizce ve Felsefeyi birleştirebilir veya daha uç bir noktaya gidip Modern Müzik ve Tarihi birleştirebilirsiniz.

 

Amerika'da okumak öğrencilere araştırma, öğretim ve eğitim alanında pek çok fırsatla gelir. Diğer güzelliklerinin yanında Amerika'nın tıp, teknoloji ve bilimsel alanda birçok lider çıkardığını da bilmelisiniz.

 

Times 2012-2013 Yüksek Öğrenim Alanında Üniversite Dünya Sıralamasında en iyi 20'de 15 üniversiteye sahip olan ABD'deki California Institute of Technology birinciliği alırken Stanford Üniversitesi ikinci sıradadır.

 

Derslerin Dışında

Derslere verilen önemin yanında ABD'de eğitim öğrencilere pek çok ders dışı aktivite de sunar. Kültürel, sosyal kulüpler ve spor kulüpleri ve topluluklarıyla birlikte üniversitenizin derslerin dışında yapabileceğiniz birçok faaliyet getirdiğini görmelisiniz. Bu aynı zamanda yeni insanlarla tanışmak ve yeni arkadaşlar edinmek için harika bir fırsattır.

 

Amerika'da her eyalet farklıdır ve kendine özgü değerlere, toplumlara, manzaralara ev sahipliği yapar. Hareketli, kalabalık ve canlı New York'tan Nevada çöllerine, Florida plajları ve temalı parklarından Alaska'daki dağlara Amerika kesinlikle görülmeye değer mekanları barındırır. Bir yabancı öğrenci olarak siz de elinizden gelen her fırsatta Amerika'yı keşfetmelisiniz.

 

İklim

ABD'de iklim ülkenin farklı yerlerinde değişiklik gösterir.

 

Washington ve Oregon'u da içeren Kuzeybatı Pasifik muhtemelen ülkenin en yağışlı bölgesidir; ancak yine de yazın ortalama sıcaklığı 32°C'dir. Yanınızda sizi sıcak tutacak kıyafetler götürmeye ve kış için mont bulundurmaya özen gösterin. Ancak yaz ayları için güneş gözlüğünüzü ve daha hafif kıyafetlerinizi de getirmeyi unutmayın.

 

California, Wyoming, Colorado, Utah ve Montana'yı da içeren Orta/güney Pasifik yazın epey sıcak olma eğilimi gösterir. California harika iklimiyle ünlüdür; bu nedenle bavulunuzun büyük kısmını ince giysiler ve mayolar kaplayacak. Colorado, Utah ve Nevada ise kışın kayak için uygundur. Oraya gidecekseniz yanınızda kalın giysiler götürmelisiniz.

 

Arizona, Texas, Oklahoma ve Louisiana ve Arkansas'ın bazı kısımlarının yer aldığı Güneybatı kesime gidecekseniz kendinizi en sıcak bölgede bulacaksınız; ancak bunlar aynı zamanda yağışın da en şiddetli görüldüğü alanlardır. Yağmurluk ve şemsiyeler son derece gerekli. Yazları ise çok sıcaktır ve hava sıcaklığı 38°C'yi aşabilir.

 

Ülkenin kuzeydoğusu ve güneydoğusu sene boyunca biraz yağış alır ve yazları ve sonbaharda ılıktır. Kışlar çok uzun sürmez ancak yanınızda kalın giysiler götürün. Yaz için ince giysiler gerekecektir.

 

Dakotas, Michigan, Wisconsin, Indiana ve Illinois eyaletleri ortabatıda yer alır. Son derece kurak olan bu alanlarda kışlar soğuk, karlı ve rüzgarlı geçer. Hava sıcaklığı -40’Cye kadar düşebilir. Yanınızda termal kıyafetler ve çok kalın montlar götürmelisiniz. Yazları ise sıcaktır, en sevdiğiniz yaz giysilerinizi giyebilirsiniz.

 

Hangi kıyafetleri götürmeniz gerektiğine karar vermek zor ve önemli bir karardır; ancak iklimle ilgili bilgilerinize dayanarak bu kararı kolaylıkla vereeksiniz.

 

ABD gibi ilginç ve çokkültürlü bir ülkeye yerleşmek ve orada okumak kariyer basamaklarını tırmanırken size pek çok yol açacak; hem kişisel anlamda hem de profesyonel gelişiminize katkıda bulunacak. Amerika'yı elinize geçen her fırsatta tanımaya ve tadını çıkarmaya bakın; orada hayatınızın macerasını yaşayabilirsiniz.

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

amerikada eğitim

digital marketer for Hotcourses Turkey

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.