Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

University of Bristol: Hukuk Eğitimi

University of Bristol: Hukuk Eğitimi

Hukuk bölümü, yurtdışı üniversite okumak isteyen öğrenciler arasında en çok tercih edilen alanlardan biridir. Zira hukuk okumak, bir dizi beceri geliştirme ve insan yaşamının birçok yönünü keşfetme fırsatı sunar. Beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanında zihninizi keskinleştirme, anlayışınızı güçlendirme ve deneyiminizi derinleştirme şansı verir.

 

Bir hukuk derecesi size, başarılı bir avukat olmanın yanı sıra başarılı bir yapımcı, politikacı, yönetici, gazeteci, diplomat veya polis memuru olma becerilerini verebilir. Bu nedenle sırf hukuk diploması aldığınız için neden avukat olmanız gerekmediğini anlamak kolaydır; çünkü çoğu hukuk fakültesi mezunu öğrenci, başka yolları seçer. 

 

Yazımızda, İngiltere’de harika bir konuma ve üne sahip yüksek dereceli bir Russell Group okulu olan Bristol Üniversitesi’nde hukuk eğitimi hakkında merak edilenlere yer verdik!

 

Neden Bristol Üniversitesi?

 

İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrenciler için en iyi öğrenci şehirlerinden biri olarak görülen Bristol’de, 150’den fazla ülkeden küresel bir öğrenci topluluğuna sahip Bristol Üniversitesi’nde eğitim almak ister misiniz? Birleşik Krallık’taki en iyi ilk 10 eğitim kurumundan biri olan Bristol, aynı zamanda dünyanın en iyi ilk 60 üniversitesinden de biridir. 

 

Özellikle psikoloji, inşaat mühendisliği, çevre bilimi, makine mühendisliği, hukuk sosyoloji gibi alanlarda harika sıralamalara sahip Bristol, başarılı mezunlar yetiştirme konusunda itibara sahiptir. 13 Nobel Ödülü sahibi Bristol Üniversitesi’nde eğitim alarak dünyanın en büyük beyinlerinden bazılarını takip etmeye ne dersiniz? 

 

Neden Bristol Üniversitesi’nde hukuk eğitimi almalısınız?

 

Bristol Üniversitesi Hukuk Fakültesi, entelektüel açıdan talepkar ve araştırma bilgisine sahip hukuk eğitimi için bir merkezdir. İş dünyasında ve toplumda etik temelli bir hukuk anlayışı ile ilerleyen başarılı, çok yönlü ve sorgulayıcı mezunlar üretmeyi hedefleyen üniversitede eğitim alarak çarpıcı bir kariyer elde edebilirsiniz.

 

 

Son yıl, tüm öğrenciler seçtikleri bir konuda genişletilmiş bir araştırma projesi üretirler. Küçük grup öğretimi ile öğrencilerimizin kişisel ve mesleki gelişimine bağlıyız. Ayrıca, öğrencilerin profesyonel rehberlik ve destekle gerçek hayattaki vakalar üzerinde çalışmalarını sağlayan bir hukuk kliniği programı da vardır. University of Bristol’de hukuk eğitimi alabileceğiniz lisans ve lisansüstü programlara buradan göz atabilirsiniz. 

 

Bir hukuk derecesinden kazanılan ortak beceriler nelerdir?

 

 • Yasal konular, politika, teoriler ve vaka çalışmaları hakkında bilgi
 • Teknik dile hakimiyet dahil hukukta profesyonel uzmanlık
 • Hukuki belge hazırlama yeteneği
 • Karmaşık sorunları birden çok perspektiften anlama becerisi
 • Sözlü ve yazılı mükemmel profesyonel iletişim becerileri
 • Genel araştırma becerileri
 • Ekip çalışması becerileri
 • Analitik ve muhakeme becerileri
 • Hukuki araştırma becerileri
 • Problem çözme yetenekleri

 

Giriş koşulları neler?

 

Bristol Üniversitesi’nde hukuk eğitimi alacak öğrenciler için giriş gereksinimleri, derecelere göre değişiklik gösterebilir. Öncelikle tüm başvuru sahipleri, ilgili son tarihten önce Ulusal Hukuk Kabul Testi yani LNAT sınavına girmelidir. Aynı zamanda GPA not ortalamanızın 3.1 ila 3.4 arasında olması, İngilizce yeterlilik içinse IELTS testi puanınızın en düşük 6.0 olması gerekmektedir. 

 

Aynı zamanda üniversite, hem akademik hem de İngilizce diliyle ilgili hazırlıktan oluşan ve lisans programlarına doğrudan giriş için gerekli dil şartlarına sahip olmayan öğrenciler için IFP olarak bilinen Uluslararası Hazırlık Programına sahiptir. Bristol, aynı zamanda bir dereceye başlamadan önce akademik İngilizce becerilerini geliştirmek isteyen lisans ve lisansüstü öğrencileri için dönem öncesi kurslar sunmaktadır.

 

Öğrenim ve yaşam ücretleri ne kadar?

 

İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerin Londra’dan sonra en çok tercih ettikleri şehirlerden biri olan Bristol’de konaklama dahil yaşam masrafları için ortalama yıllık, 9.000£ ile 15.000£ arasında bir ücret ödersiniz. 

 

Öğrenim ücretleri ise eğitim alacağınız bölüme ve dereceye göre değişecektir. Genel olarak Bristol Üniversitesi’nde lisans eğitim ücretleri ortalama yıllık, 22.570£ civarındadır ve yüksek lisans derecesi için de 21.620£ gibi bir ücret ödersiniz. Üniversitenin 3 yıllık hukuk lisans programları 20.100£, 1 yıl süren master programları 19.900£ ve 4 yıllık doktora programları ise 18.900£’dur. Bu rakamların gösterge niteliğinde olduğunu ve güncel bilgiler için üniversiteyle direkt iletişim kurmanızı öneririz. 

 

Burs imkanları var mı?

 

Bristol Üniversitesi, lisans ve lisansüstü seviyelerde okumak isteyen yetenekli ve başarılı yabancı öğrencileri, eğitim ve yaşam masrafları konusunda desteklemektedir. 2020 yılında üniversite, uluslararası öğrencilerin Bristol'a gelmelerine yardımcı olmak için 1 milyon GBP değerinde yatırım yapmıştır. 

 

Üniversitenin en popüler burs programı, Think Big Burslarıdır. Lisans ve lisansüstü öğrenciler için mevcut olan finansal destekler, 20.000 GBP'ye kadar üniversite ücreti muafiyeti sağlamaktadır.

 

Bristol mezunları için kariyer fırsatları neler? 

 

University of Bristol, tüm dünyadan öğrencilere hem akademik olarak yükselme hem de dünyanın en iyi ülkelerinden biri olan İngiltere’de hukuk alanında zengin iş fırsatları sunuyor. Genel olarak hukuk sektöründe ilerlemek istiyor ve sadece bir avukat olarak çalışmak istemiyorsanız, lisans sonrası eğitiminize devam etmeniz doğru bir karar olacaktır. Peki, hukuk mezunu olarak hangi işlerde çalışabilirsiniz?

 

 • Avukat
 • Hakim 
 • Avukat katibi
 • Dedektif
 • Savcı 
 • Hukuk müşaviri
 • Noter

 

 

Hukuk mezunu olarak çalışabileceğiniz sektörler şunlardır: muhasebe, bankacılık, işletme ve yönetim, ticaret, finans, hükümet, İK ve işe alma, gazetecilik, pazarlama ve halkla ilişkiler, medya, politika, yayıncılık, öğretim, kamu hizmeti ile STK'lar veya düşünce kuruluşları.

 

Bristol'daki Kariyer Hizmetleri, öğrencilerin mezuniyet sonrası hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak tavsiyeler ile rehberlik sağlamaktadır. Üniversite; CV yazma, başvurular, mülakatlar, işveren sunumları, staj planları ve kariyer fuarları ile öğrencileri desteklemektedir.

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA