Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Eğitim Lokasyonları

Yurtdışı Eğitim İçin Öğrencilerin Tercihi Avustralya mı, Kanada mı Olmalı?

Yurtdışı Eğitim İçin Öğrencilerin Tercihi Avustralya mı, Kanada mı Olmalı?

Yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için Amerika ve İngiltere’den sonra en çok tercih edilen ülkelerden olan Avustralya ve Kanada, günümüzde yüksek kaliteli eğitim sistemleri ve prestijli üniversiteleri ile göz doldurur. İki ülkeninde muazzam doğal güzellikleri, Sidney, Melbourne, Toronto, Montreal gibi öğrenci şehirleri, bilişim, mühendislik ve tıp gibi alanlardaki zengin araştırma imkanları ve kültür çeşitlilikleri ile sıradışı bir yurtdışı eğitim rotası çizebileceğiniz Kanada ve Avustralya hakkında merak edilenleri ve farklılıkları sizler için araştırdık. Hangi ülkeyi seçmeniz gerektiğine yazımızdan sonra karar verebilirsiniz!

 

Avustralya ve Kanada Eğitim Sistemi

 

Yurtdışında okumak ve yeni bir ülkede yaşamını devam ettirmek isteyen çoğu öğrencinin gidebilecekleri birkaç hedef vardır ve bunlar arasında Kanada son yıllarda giderek daha da popüler hale gelmektedir. İlk neden olarak, ülkenin göçmenlere uyguladığı ılımlı politikayı ve özellikle öğrenciler ve akademisyenler için sağladıkları araştırma olanaklarını sayabiliriz. Avustralya’da ise aynı Kanada gibi benzer avantajlarının yanında güvenli ve uygun maliyetli yaşam koşulları, istikrarlı iş imkanları dikkat çeker. 

 

QS dünyanın en iyi yükseköğretim sistemine sahip ülkeleri arasında ilk beşte yer alan Avustralya ve Kanada, hoşgörülü ve çok kültürlü yapıları ile dünyanın dört bir yanından öğrencilere kapılarını açar. İki ülkede, Amerika ya da İngiltere gibi merkezi bir başvuru sistemine sahip olmadıkları için seçtiğiniz üniversite ve kurumlarla başvurular hakkında, birebir iletişim kurmanız ve bilgi almanız gerekmektedir. 

 

Kuzey yarımkürede yer alan Kanada’da eğitim Eylül ayında başlarken, güney yarımkürede yer alan Avustralya’da ise akademik yıl Temmuz ayında başlar. Lisans eğitimi her iki ülkede de 3-4 yıl arasında değişirken tıp, mimarlık ve mühendislik alanlarında bazı programlarda 5 yıla kadar sürebilir. Hem Avustralya hem de Kanada’da eğitim dili İngilizce olduğu için yabancı öğrenci yoğunluğunun her yıl daha da artması şaşırtıcı değildir. Aynı zamanda Kanada’da Fransızca dil seçeneğinin de olması öğrenciler için oldukça caziptir. 

 

Üniversiteler ve Popüler Kurslar

 

Yurtdışı eğitim için karar verdikten sonraki en önemli aşama, ülke, üniversite ve öğrenim göreceğiniz konu alanının seçimidir. Kanada ve Avustralya zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliği ve dünyanın en iyi ilk 50 üniversitesi arasında yer alan yüksek kaliteli eğitim kurumları ile yabancı öğrenciler için oldukça popülerdir. Kanada’da; işletme, petrol mühendisliği, hemşirelik, bilgisayar bilimi, tıp gibi bölümlerde öğrenci yoğunluğu fazlayken Avustralya’da ise muhasebe, MBA, tıp, bilgi teknolojisi en çok tercih edilen konular arasındadır. Kanada’nın en iyi üniversiteleri özellikle sanayi bölgelerine yakınlıkları ve iş imkanları ile dikkat çekerken, Avustralya’da ise Canberra, Melbourne, Adelaide gibi modern ve teknoloji ağırlıklı şehirlerde yer alan popüler üniversiteler mevcuttur.

 

QS listesine göre Kanada ve Avustralya'da bölümlere göre üniversite sıralamaları şemadaki gibidir. 

 

 

Uygunluk Koşulları

 

Her iki ülkede de bir üniversiteye başvurmayı düşünen öğrenciler için uygunluk koşulları farklılıklar gösterse de temelde istenilenler şu şekildedir; 

 

 • Lisans eğitimine başvuracak öğrencilerin 12 yıllık eğitim dönemini tamamlamış olması. 
 • Lisansüstü mühendislik, işletme  eğitimi alacak öğrenciler için GRE ve GMAT test sonuçları.
 • TOEFL ya da IELTS test puanları. 
 • Diploma.
 • Not ortalaması.
 • Öğretmenlerinizden alacağınız 2-3 adet referans.
 • Seçtiğiniz üniversiteye yazacağınız motivasyon mektubu. 

 

Yurtdışı üniversite ve bölüm seçiminden vize başvurularına kadar kişisel tavsiyeler almak ve yurtdışı eğitiminizi planlamak için IDP Education danışmanlarıyla görüşün.

Yaşam Maliyetleri ve Öğrenim Ücretleri

 

Kanada ve Avustralya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için öğrenim ücretleri ve yaşam maliyetleri farklılıklar gösterir. Ancak Kanada eğitim açısından uluslararası öğrenciler için biraz daha uygundur diyebiliriz. Bunun yanında Kanada üniversiteleri lisans programları 4 yıl sürerken Avustralya’da eğitim alacağınız lisans programları 3 yıl sürer. 

 

Her iki ülkede de yüksek lisans programları, öğrenim görmeyi düşündüğünüz konuya göre 1-2 yıl içerisinde tamamlanırken, hem eğitim hem de yaşam maliyetleri toplamda ortalama 25.000$ ile 55.000$ arasında değişiklik gösterir. 

 

Ne Tür Vizeye İhtiyaç Var?

 

Hem Kanada hem de Avustralya, yüksek yaşam standartları ve ekonomik gelişmişlikleri ile dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasındadır. Kültürel çeşitlilikleri ve İngilizce dilinde eğitim seçenekleri ile dünyanın farklı ülkelerinden öğrenci kabul eden Kanada ve Avustralya’da bir üniversiteye kayıt olduktan sonra yapmanız gereken ilk şey öğrenci vizesine başvurmaktır. İki ülkede farklı başvuru sistemlerine sahip olsa da uluslararası öğrenciler için son yıllarda vize gereklilikleri ve başvuru işlemleri daha da kolaylaşmıştır. Öğrencilerin yapması gereken ise belgelerinin doğru bir şekilde hazırlanması ve eksiksiz teslim edilmesidir. 

 

 

Öğrenci Şehri Olarak Sidney mi Montreal mi?

 

Avustralya ve Kanada’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için modern alt yapıları, gelişmiş eğitim kurumları ve kampüs seçenekleri ile göz dolduran ülkeler, dünyanın en çok tercih edilen öğrenci şehirleri ile dikkat çeker. Her iki ülkede zıt iklim koşulları nedeni ile birbirinden tamamen farklıdır. Zira Avustralya’nın güneşli, sıcak havası, kumsalları ve okyanus manzaraları, Kanada’da yerini karlı dağların, ormanlar ve göllerin oluşturduğu doğa manzaralarına bırakır. En iyi öğrenci şehirleri sıralamalarında Melbourne, Montreal ve Sidney şehirleri ilk 10'da yer alırken Kanada ve Avustralya, öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirlere sahiptirler. Kanada’nın en iyi öğrenci şehirleri arasında;

 

 

Avustralya’nın en iyi öğrenci şehirleri; 

 

 

İki Ülkenin Çalışma Koşulları

 

Avustralya ve Kanada eğitim almak için gelen ve tam zamanlı bir diploma veya derece kursuna kayıt olan uluslararası öğrencilere üniversite kampüslerinde haftada 20 saate kadar çalışma hakkı sunar. Avustralya’da eğitimlerini tamamlayan yabancı öğrenciler, ülkede çalışmaya devam etmek isterlerse Geçici Mezuniyet Vizesine başvurabilirler. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ise mezuniyet sonrası 2-4 yıl arasında çalışma vizesi sağlanır. Kanada’da eğitim sonrası ülkede kalmak isteyen uluslararası öğrenciler, Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programı kapsamında bir iş bulup çalışma iznine başvurabilirler. Maksimum 3 yıla kadar verilen çalışma izni için en az 8 aylık bir programdan mezun olmanız ve öğrenci vizesine sahip olmanız gerekir. Avustralya’da Eğitim Sonrası Vize Seçenekleri için rehberimize göz atabilirsiniz.

 

Kariyer İmkanları

 

Hem Kanada hem de Avustralya’nın ekonomik zenginlikleri, teknoloji alanındaki gelişmişlikleri ve araştırma-geliştirmeye yönelik yatırımları bilinen bir gerçektir. Misafirperver ve samimi insanları, göçmenlere uygulanan ılımlı politikalar, düşük vergiler ve yüksek maaş seçenekleri her yıl bu iki ülkeye eğitim için gitmeye çalışan uluslararası öğrencilere iş umutları sunar. Kanada ve Avustralya’da eğitim sonrası ülkede kalmak isteyen öğrenciler için sektörlere göre en çok aranan meslek grupları şunlardır; 

 

 • Kanada’da petrol mühendisliği, bilgisayar bilimleri, tıp alanlarında kariyer imkanı yüksekken, özellikle mezuniyetten sonra akademik kariyer yapmak isteyen öğrenciler ve bilimsel araştırmalar için gelmek isteyen akademisyenlere yönelik istihdam imkanı geniştir. Aynı zamanda ülkede Sidney ve Melbourne üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerin işe yerleşme oranlarına bakıldığında dünya genelinde ilk 10’da yer alır. 
 • Avustralya’da mühendislik, bilgi teknolojileri, veterinerlik, dişçilik ve tıp alanlarında istihdam açığı büyükken, yükselişte olan bir diğer sektör ise madencilik ve jeolojidir. 

 

Burs Seçenekleri

 

Yurtdışı eğitim almayı düşünen öğrenciler için en önemli noktalardan biri de eğitimleri süresince, gittikleri ülke ya da üniversitenin kendilerine finansal destek sağlayıp sağlayamayacağıdır. Kanada ve Avustralya, hem ekonomik zenginlikleri hem de yüksek yaşam standartları ile çoğu öğrenci için mezuniyetten sonra bir iş bulup yaşamak istedikleri ülkeler arasındadır. Her ne kadar Amerika ve İngiltere’ye göre yurtdışı eğitim ücretleri daha uygun olsa da, yabancı bir ülkeden gelen öğrenciler için hükümetlerin ve eğitim kurumlarının sağladığı sayısız burs imkanı mevcuttur. Ancak Kanada’da burslar için not ortalamalarının, başarı düzeyinin dikkate alındığını ve rekabetçi bir ortam bulunduğunu söylemekte fayda var. 

 

 • Kanada Bursları: Kanada, yurtdışında okumak isteyen dünyanın dört bir yanından öğrencilere çok çeşitli finansal destekler sunar. Özellikle ülkeye nitelikli ve kaliteli öğrencilerin ve akademisyenlerin çekilmesini amaçlayan bu burslar, lisansüstü eğitim almak isteyen doktora öğrencilerini ve araştırmacıları hedef alır. Kanada üniversiteleri bursları hemen hemen her kurumda mevcutken, lisans eğitimine kayıt olan her öğrenci otomatik burs almaya hak kazanır. Özellikle Alberta ve Carleton üniversiteleri, yıllık 20 milyon dolara varan burs bütçelerine sahiptir. 
 • Avustralya Bursları: Avustralya’da burslar; hükümet, üniversiteler ve özel kurumlar tarafından verilirken genel olarak yabancı öğrencilerin eğitim, konaklama ve yaşam masraflarını karşılamaya yöneliktir. Hükümet her yıl 300 milyon dolar değerinde finansal destek bütçesi ayırırken burslara başvurularınızı mümkün olduğunca erken yapmanızı öneririz. Özellikle yüksek lisans ve doktora öğrencilerine dönem başına 15.000 Avustralya doları burs sağlayan Avustralya Hükümeti Endeavour Bursları, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türk öğrencilere de destek sağlar.

 

Nerede eğitim alacağınıza karar veremiyorsanız üniversite broşürlerini indirin, fakülteler, konaklama koşulları, fınansal destek hakkında bilgi alın.