Temel Bilgiler
İtalya: Üniversiteye Başvuru

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi

10783

İtalya’da dünyanın en eski üniversitelerinden bazılarını, en ünlü mucitleri ve en ikonik mimari unsurları keşfetmeye hazır olun! İtalya lisans eğitiminde olduğu kadar yüksek lisans eğitimi konusunda da size kaliteli fırsatlar sunmaktadır. İtalya aynı zamanda Avrupa eğitim sisteminin yapı taşı olan Bologna sürecinin mimarı olarak Avrupa genelinde standart bir üniversite eğitiminin geliştirilmesi konusunda önemli bir yere sahiptir. İtalya’da yüksek lisans süreci nasıl işler, hangi evraklara ihtiyaç var, yüksek lisansta öne çıkan bölümler nelerdir? Cevabı yazımızda!

 

Genel Bilgiler

 

İtalya’ da Master programları 1 senedir. Eğitim dili İngilizce ve İtalyancadır. Bazı bölümlerde master eğitimi sonrası staj yapmak zorunludur. Stajınızı üniversite ayarlamaktadır ve öğrenciler İtalya’da bulunan dünyaca ünlü şirketlere yönlendirilmektedir. İtalya’da master düzeyinde eğitim programları genele özel okullarda veya devlet okullarının özel birimlerinde İngilizce dilinde alınabilir. İtalya’da yüksek lisans program ücretleri 12.000€ ila 28.000€ arasında değişmektedir.

 

İtalya’da Yüksek Lisansa Nasıl Başvururum?

 

İtalya’da yüksek lisans programları ve kontenjanları üniversitelerin web sitelerinden açıklanmaktadır. Yüksek lisans programları ile ilgili ilanlar genellikle Eylül - Ekim aylarında yayınlanmaktadır ve Aralık - Ocak ayına kadar başvuru almaktadır. Yüksek lisanslara başvuru üniversitelerin açıkladığı şartlar ve istenen evraklar temelinde direk üniversitelere yapılmaktadır. Her üniversitenin başvuru şartları farklı olduğundan dolayı mutla başvuracağınız üniversitenin web sitesini güncel olarak takip edin.

 

İtalya’da Yüksek Lisans İçin İstenen Evraklar

 

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı
 • Lisans Diploması - Yeminli tercüman tarafından İngilizce olarak çevirisi yapılmış
 • Transcript -Yeminli tercüman tarafından İngilizce olarak çevirisi yapılmış
 • Akademik dil yeterlilik sınav sonucunuz
 • Pasaport
 • İtalya Öğrenci Vizesi
 • Okuyacağınız üniversiteden kabul belgesi
 • Niyet mektubu
 • Varsa referans mektubu
 • Cv
 • Portfolio (güzel sanatlar bölümü mezunları mutlaka hazırlaması gerekiyor)

 


Başvuru sırasında istenen belgelerle ilgili daha fazla bilgiyi buradan edinin.

 

Yüksek Lisans Programlarında Burs Mevcut mu?

 

İtalyan Hükümeti, ülkede öğrenim gören hem uluslararası hem de İtalyan öğrencilere çeşitli burs imkânları sunar. Bu burslar özellikle lisans öğrencileri için lisansüstü programlar ve Sanat, Müzik ve Dans Eğitimi Verilen Yüksek Öğretim programları aracılığıyla sunulur. Burslar miktar olarak farklılık göstermektedir ancak çoğu burs, her akademik yılbaşında yenilenir - yani aynı bursu birkaç yıl boyunca almaya devam edebilirsiniz. İtalya’da 6 burs seçeneği yazımız bu konuda size yardımcı olacaktır.

 

Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

 

İtalya’da yüksek lisans eğitim başvuruları genellikle 15 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında alınmaktadır. Süreç tüm aşamalarıyla Mayıs ayı ortalarında sonuçlanıyor ve kabul almanız ile birlikte Eylül ayında eğitim dönemi başlıyor.

 

İtalya'daki üniversitelerle iletişime geçin

 

 

Bölüm ara

İtalya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.