Temel bilgiler
Yeni Zelanda: Vize Rehberleri

Yeni Zelanda'da Eğitim Sonrası Vize Seçenekleri

Yeni Zelanda'da Çalışmak

Öğreniminizi tamamladığınızda Yeni Zelanda’dan ayrılmak istemeyebilirsiniz. Bu mantıklı, ne de olsa Yeni Zelanda yaşamak için iyi bir seçenek. Eğer planınız bu yönde ise, sizin için harika haberlerimiz var! Kasım 2018 tarihinden itibaren, size öğreniminizi tamamladığınızda ülkede 3 yıla kadar kalma imkânı tanıyacak yeni düzenlemeler yürürlüğe girecek. Güzel, değil mi?

 

Aslında Yeni Zelanda, The Pie News’a göre dünya genelinde en bol öğrenim sonrası çalışma hakları sunan ikinci ülkedir.

 

Önceki vize sisteminde işveren sponsorluğuna önem verilmekteydi ve öğrenciler sadece ülkede kalabilmek için gerçekten rağbet görmeyen işlere girmek için çalışmaktaydı. Artık mezunların işverenler tarafından sömürülmesinin önüne geçecek ve uluslararası öğrencilere, kendileri için uygun işi bulmak için yeterli zaman tanıyacak değişiklikler yürürlüğe girmiştir. Aşağıda, Yeni Zelanda’da öğrenim görebileceğiniz derece çeşitlerine göre ayrılmış değişiklikler detaylı olarak verilmiştir.

 

Minimum 60 hafta süreyle Level 4-6 derecesinde öğrenim görürseniz:

 

Bir yıllık açık vize almaya hak kazanırsınız; bu da size 12 aya kadar iş arama imkanı verir ve hatta 12 ayın sonrasında ilgili şartları taşıdığınızı gösterirseniz Yetenekli Göçmen Kategorisi altında sürekli oturma iznine başvurabilirsiniz.

 

Level 7 veya üzerinde bir derece programında öğrenim görürseniz:

 

Yeni şartlar altında, Level 7 düzeyinde bir lisans derecesinde veya ileri bir programda öğrenim görmek üzere Yeni Zelanda hükümetinden öğrenci vizesi aldığınız takdirde size otomatik olarak 3 yıllık açık bir öğrenim sonrası çalışma vizesi tanınacaktır. Dolayısıyla, Yeni Zelanda’da öğrenim görürken öğrenci vizenizi aldığınızda, iş arama sürecinde ülkede 3 yıla kadar daha kalma seçeneğiniz olacaktır. 

 

Bu halihazırda Yeni Zelanda’da bulunan uluslararası öğrenciler için daha da sevindirici bir haber. Eğer halihazırda ülkede öğrenci vizesine sahipseniz, yeni 3 yıllık açık çalışma vizesi size otomatik olarak verilecektir.

 

Sonuç olarak, uluslararası öğrenciler için oldukça pozitif değişiklikler mevcut. Yeni Zelanda son dönemde, yurtdışından öğrenim görmek için gelen bireylere öğrenim sonrası çalışma seçenekleri sunma açısından adeta bir güç kaynağına dönüşmektedir.  

 

Ancak, 26 Kasım 2018 tarihine kadar aşağıdaki koşullar geçerlidir:

 

MEZUN OLDUM ANCAK HERHANGİ BİR İŞ TEKLİFİ ALMADIM...

 

Mezun İş Arama Vizesi’ne başvurabilirsiniz. Bu, maksimum 12 ay süreli bir vize olup iş aramak için (umarız) size yeterli bir zaman sunacaktır. Bu vizeye, öğrenci vizenizin bitiş tarihinden en geç 3 ay önce başvurmanız gerekir (Doktora derecesinde öğrenim görenler için 6 ay önce). Aynı zamanda bu süre zarfında kendi masraflarını finanse edebilmeniz için belirli bir miktar paranız bulunmalıdır (4.200 Yeni Zelanda Doları)

 

İŞ BULDUM / MEZUN OLDUM VE BİR İŞ TEKLİFİ ALDIM...

 

İki-üç yıl süreli olan Mezun Çalışma Deneyimi Vizesi’ne başvurabilirsiniz (bir meslek birliğinin bir üyesi olmak için çalışıyorsanız 3 yıl). Bunun için, seyahat belgenizin (pasaport vb.) yanında Çalışma Vizesi Başvuru Formu’nu (INZ 1015) teslim etmeniz ve bir ücret ödemeniz gerekir. Aynı zamanda bu iş teklifinin, Yeni Zelanda’da aldığınız eğitim ile bağlantılı olması ve aşağıdaki koşullarından en az birini taşıması gerekir:

 

  • Yeni Zelanda Yeterlilik Çerçevesi kapsamında Level 7 veya ileri bir seviyede en az bir akademik yıl öğrenim görmüş olmak; 
  • Bu Çerçeve kapsamında Level 4 – 6 seviyesinde 2 yıllık bir eğitim almış olmak;
  • Bu Çerçeve kapsamında her biri en az bir akademik yıl Yeni Zelanda’da öğrenim görmeyi gerektiren, Level 4-6 seviyesinde iki programda öğrenim görmüş olmak ve ikinci eğitimin bir öncekinden daha ileri bir seviyede olması (toplamda Yeni Zelanda’da iki yıl öğrenim) 

 

Eğer Yeminli Muhasebeciler gibi bir meslek birliğinin bir üyesi olmak için çalışıyorsanız, aşağıdaki hususlara dair bir kanıt sunmanız gerekir:

 

  • Üyeliğin, mesleki görevlerin yerine getirilmesi için şart olması
  • İşe alımınızın, bu birliğin bir üyesi olabilmek için şart olması 
  • Birliğin, Yeni Zelanda’da eğitim aldığınız alanla ilgili olması ve işinizin, bu birlikle bağlantılı bir deneyim sunması 

 

Yeni Zelanda hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorabilirsiniz. 

Daha fazlası için...

NZ Immigration web sitesini ziyaret edin.

Yeni Zelanda öğrenci vizesi hakkında merak edilenlere buradan göz atın.