Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Eğitim Lokasyonları

QS 2022: Dünyanın En İyi Öğrenci Şehirleri Açıklandı!

Yurtdışında eğitim almayı mı düşünüyorsunuz? QS, uluslararası eğitim planlamanız için dünyanın en iyi öğrenci şehirleri sıralamasını yayınladı!

Dünyanın En İyi Öğrenci Şehirleri

Pandemi nedeniyle büyük ölçüde yurtdışı eğitim planlarına ara veren öğrenciler için rehber niteliğinde olan QS Best Student Cities 2022 sıralaması sonuçlandı. Yurtdışı eğitimlerine devam etmek isteyen ya da yeni başvuru yapacak öğrenciler için üniversite seçimlerinde önemli rol oynayan QS Dünyanın En İyi Öğrenci Şehirleri listesinde 164 şehir değerlendirmeye alınmıştır. Sıralamalarda en önemli kriterler, her şehrin 250 binin üzerinde bir nüfusa sahip olması ve QS World University Rankings’te yer alan en az iki üniversiteye ev sahipliği yapmasıdır. Gelin, listemizi daha yakından inceleyelim. 

 

1. Londra

 

Birinci sınıf üniversiteleri, büyük bir uluslararası topluluğu ve mezunlar için birçok ünlü şirkette çalışma fırsatları sayesinde Londra, üst üste üçüncü kez dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk sıradadır. Yüksek yaşam maliyeti ile Birleşik Krallık’ın en pahalı şehri olsa da Londra, olağanüstü kültürel, ekonomik ve eğitim fırsatları ile listenin başında yer alıyor. Birleşik Krallık'ta yer alan en iyi öğrenci şehirleri rehberimizde. 

 

 

Londra’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için ortalama öğrenim ücreti 15.500£ civarındadır ve yaşam masrafları için 1.100 ile 1.300£ arasında bir ücret ödersiniz. Şehirde yer alan en iyi ilk 3 üniversite şu şekildedir; 

 

 

2. Münih

 

Almanya’nın üçüncü en büyük şehri olan Münih, üniversite okunabilecek şehirler arasında kendine listenin başında yer buluyor. İnovasyon ve teknoloji merkezi Münih, bu yıl dördüncü sıradan ikinciliğe yükselmiştir. Bunda küresel iş fırsatlarının ve Almanya’nın en iyi iki üniversitesinin şehirde yer almasının payı büyüktür. Almanya'da eğitim alabileceğiniz en iyi öğrenci şehirleri rehberimizde. 

 

 

Münih’in QS 2022 öğrenci şehirleri sıralaması listesinde etkileyici bir başarı elde etmesinin en önemli nedenlerinden biri de diğer Avrupa şehirlerine göre daha düşük fiyatları, ulaşım kolaylığı ve yaşam kalitesi sunmasıdır. Eğitim için en çok tercih edilen ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan Almanya’da eşsiz bir deneyim yaşayacağınız Münih şehrinin en iyi üniversiteleri arasında QS sıralamalarında ilk 100’de iki üniversite vardır: 

 

 

3. Seul

 

Güney Kore’nin başkenti Seul şehri, QS 2022 en iyi öğrenci şehrileri arasında onuncu sıradan üçüncülüğe yükselmiştir. Özellikle şehirde yer alan 21 üniversitenin bu yükselişte payı büyüktür. Bunlar arasında ilk 100’de yer alan 3 üniversite şu şekildedir;

 

 

 

Seul’de uluslararası öğrenciler için ortalama öğrenim ücretleri, yıllık 6.300$ civarındayken aylık yaşam masraflarınız 1.000 ABD dolarından yüksektir. Seul’de yaşamak çok da ucuz olmasa da en iyi öğrenci şehirleri arasında yer almasındaki en önemli nedenler arasında şehrin, dünyanın en iyi teknoloji şirketlerine ve elektronik pazarlarına ev sahipliği yapmasını sayabiliriz. 

 

3. Tokyo

 

2020 Olimpiyatları'na da ev sahipliği yapan Tokyo, QS sıralamalarında üçüncülüğü Güney Kore başkenti Seul ile paylaşıyor. Dünyanın önde gelen finans merkezlerinden biri olan Tokyo, öğrencilere eşsiz öğrenme deneyimleri ve mezuniyetten sonra sunduğu kariyer fırsatları ile popülerdir. Japonya'da eğitim alabileceğiniz en iyi öğrenci şehirleri rehberimizde. 

 

 

Asya’nın ikinci en iyi öğrenci şehri olan Japonya başkenti Tokyo, 12 üniversiteye sahiptir. Dünyanın en kalabalık kentsel bölgelerinden biri olan şehir, en ucuz eğitim destinasyonlarından biri olmasa da mükemmel yaşam kalitesi ve yüksek teknoloji iş fırsatları ile dikkat çekiyor. Tokyo’da eğitim alabileceğiniz en iyi üniversiteler şu şekildedir;

 

 

5. Berlin 

 

Almanya başkenti Berlin, Münih şehrinden sonra sıralamalarda ilk 5’te kendine yer bulan bir diğer Alman şehridir. Dünyanın en iyi ilk 3 üniversitesine ev sahipliği yapan Berlin şehri, yüksek yaşam kalitesi ve uygun maliyetleri ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda lisansüstü derecelerde çok sayıda İngilizce programa sahip şehir, öğrenciler arasında popülerliğini arttırmaktadır. 

 

 

 

Uluslararası öğrencilere yüksek yaşam kalitesi, iyi iş olanakları ve ücretsiz eğitim alma imkanı sunan Berlin’de ortalama aylık 900 ile 1.100$ arasında konaklama, ulaşım gibi ek harcamalar için bütçeye ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca Almanya’da bir üniversiteden mezun olduktan sonra iş aramak için 18 ay daha ülkede kalmanıza izin verilir. 

 

6. Melbourne 

7. Zürih 

8. Sidney 

9. Boston 

9. Montreal 

9. Paris

 

  • İlk 5’te Avustralya ve Kanada şehirlerinin yer almadığı görülürken Melbourne şehrinin üçüncülükten altıncı sıraya gerilemesi bu yılın dikkat çeken detaylarından biri oldu. 
  • Amerika’nın en iyi öğrenci şehirleri arasında olan Boston, 13 sıra yükselerek ilk 10’da kendine yer bulmuştur. 
  • Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri listesinin en ilginç detaylarından biri de Almanya ve Avustralya’nın ilk 10’da en iyi iki öğrenci şehrine sahip olmalarıdır. 
  • Melbourne ve Sidney gibi Avustralya şehirlerinin pandemi nedeniyle kapalı olması, sıralamalarda gerilemesine sebep olurken QS 2022 sıralamalarında düşüş yaşayan diğer şehirler arasında Paris, Montreal, Hong Kong, Edinburgh dikkat çekiyor. 

 

Yurtdışında eğitim ile ilgileniyorsanız göz atmanız gereken diğer sıralamalar burada: Whatuni Öğrenci Seçimi Ödülleri 2021 Açıklandı!, QS 2022: Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralaması, Complete University Guide 2022: Birleşik Krallık’ın En İyi Üniversiteleri, Times Higher Education Dünyanın En Genç Üniversiteleri Sıralaması

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA