Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Neden Doktor Olmalısınız?

Doktor olmak ve tıp okumak konusunda emin olmayan ve “doktor nasıl olunur?” sorusundan korkan bir öğrenciyseniz, sizin için doktorluk mesleğini ve doktor olmanın en önemli 10 faydasını araştırdık!

Neden Doktor Olmalısınız?

Neden doktor olmalısınız? Tarihi çok eskilere dayanan ve geçmişten bugüne kadar en çok aranan ve saygı duyulan mesleklerden biri olan doktorluk, bilime karşı bir yeteneğiniz ve başkalarına değer verme arzunuz varsa tam size göredir! Şu anda bir dönüm noktasındaysanız ve hangi kariyer yolunu izleyeceğinize karar vermeye çalışıyorsanız, doktor olmayı düşünebilirsiniz. Ancak bu fikir, sizi korkutabilir. Zira doktorluk tamamlaması gereken uzun yıllar süren bir eğitim ve buna ek tıbbi eğitimleri vardır. Ardından, ömür boyu özveride bulunmanızı gerektiren uzun vardiyalar ve hafta sonu çalışmaları gelir.

 

Doktor olmak ve tıp fakültesine gitme konusunda emin olmayan ve “doktor nasıl olunur?” sorusuna cevap arayan bir öğrenciyseniz, doğru yere geldiniz! Siz ve bir kariyer seçmenin eşiğinde olan diğer tüm öğrenciler için doktor olmanın en önemli 10 faydasını araştırdık!

 

1. Güvenli bir finansal gelecek garantisi verir

 

Doktor olmanın en çekici yanlarından biri kuşkusuz sahip olacağınız yüksek maaşlar olacaktır. Doktor maaşları, dünyanın her yerinde en çok kazanan meslek gruplarını barındırır ve istikrarlı istihdam seçenekleriyle de pek çok öğrenci tarafından tercih edilir. Danışmanlar ve pratisyen hekimler deneyimleri ile üç rakamlı maaş kazanabilirler. Tıp çok fazla özveri ve yıllarca eğitim gerektirse de, kazancınız ve yaşam kaliteniz ile ödüllendirileceğiniz kesindir. Peki, dünya çapında doktorların ortalama maaşları ne kadar merak ediyor musunuz? Ayrıntılar için Tıp Fakültesi Mezunları İçin Yüksek Maaşlı Meslekler rehberimize inceleyebilirsiniz. 

 

  • İngiltere - Doktorlar yılda ortalama 85.250$
  • İzlanda - Pratisyen hekimler yılda ortalama 181.981$ 
  • Amerika - Pratisyen hekimler yılda ortalama 208.560$
  • İsviçre - Doktorlar yılda ortalama 357.336$
  • Almanya - Doktorlar yılda ortalama 149.990$

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

2. Küresel olarak çok çeşitli kariyer fırsatları sunar

 

İngiltere'de tıp mezunlarının yüzde 99'u mezun olduktan sonraki altı ay içinde iş buluyor. Bu, diğer derecelere kıyasla son derece yüksek bir istihdam oranıdır. İş piyasası rekabetçi olabileceğinden, yurtdışında tıp okumak, güvenli ve mesleki bir seçenek olacaktır. Aynı zamanda tıp, ekonomideki iniş çıkışlardan pek de etkilenmeyen, dünyanın doktorlara her zaman ihtiyacının olduğu bir alandır. Yurtdışında Tıp Eğitimini Hangi Ülkede Almalısın? ayrıntılar rehberimizde.

 

Peki, yurtdışında tıp eğitimi alabileceğiniz en iyi kurumlardan bazıları hangileri? 

 

 

3. Farklı alanlardan ekiplerle çalışırsınız

 

Bütün gün sıkıcı doktorlarla çevrili olmaktan endişe etmeyin, çünkü her zaman birkaç disiplinden profesyonellerin yanında olacaksınız. Hemşireler, diyetisyenler, fizyoterapistler ve eczacılarla yakın bir şekilde çalışarak, farklı bakış açıları kazanabilirsiniz. Her meslek biraz farklı kişilikleri kendine çektiğinden, iş hayatınız benzer insanlarla çevrili bir dizi etkileşime dönüşmeyecektir.  Yurtdışında Tıp Okumak İçin 5 Sebep hakkında merak edilenler rehberimizde. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

4. Başkalarının hayatlarını değiştirirsiniz 

 

Pek çok insan, doktorların çalışmalarının hayatını değiştirdiği konusunda hemfikir olacaktır. İster küçük sağlık sorunlarını tedavi edin ister ciddi şekilde hastaların iyileşmesine ve rahat etmesine yardımcı olun, bir doktor olarak işiniz her zaman insanların hayatlarını daha iyi hale getirmek olacaktır. Hastaların yaşamlarını iyileştirmek, büyük ölçüde ödüllendirici ve tatmin edici olabilir. Bir doktor olarak, işinizin doğrudan etkisini ve bunun başkalarına nasıl fayda sağladığını görürsünüz. Her zaman umduğunuz sonuçları göremeyecek olsanız da, doktorların çalışmaları toplumda oldukça değerlidir.

 

5. Dünyanın farklı ülkelerine seyahat etmenizi sağlar

 

Eğer seyahat etmekten zevk alıyor ve dünyanın farklı ülkelerinde çalışmak istiyorsanız, becerilerinizi ve bilginizi, kaynakların sınırlı olduğu az gelişmiş ülkelerdeki insanlara yardım etmek için kullanabilirsiniz. Bu, yeni kültürleri deneyimlemenizi sağlarken, aynı zamanda başkalarına değer verir ve deneyiminizi geliştirir. Aslında, farklı ülkelerin tıp uygulamaları için farklı gereklilikleri vardır ve doktorlar dünyanın hemen hemen her yerinde her zaman yüksek talep görmektedir. Sağlık ve Tıp Alanında Kariyer Yapabileceğiniz 5 Ülke rehberimizde.

 

6. Dünyanın en istikrarlı kariyeri sizi bekler

 

Yüksek lisansüstü istihdam oranına ek olarak, doktorlar nadiren iş bulamazlar. Diğer mesleklerden farklı olarak, doktorlar genellikle bu zorlukla karşılaşmazlar. Tıp uzmanlarının eksikliğinde, tüm doktorlar her zaman yüksek talep görmektedir. Bu yüzden bir doktor size başka hiçbir meslekte olmadığı kadar istikrarlı iş imkanı sağlar. Aynı zamanda insanların her zaman yaşlanıp hastalanacağını düşünürseniz, bu da doktorlar ve diğer sağlık personeli için sürekli çalışma imkanı bulmak anlamına geliyor.

 

7. Sürekli öğrenme ve öğretme becerileriniz gelişir

 

Tıp alanında her zaman yeni yöntemler ve atılımlar ortaya çıkar. Bu, sürekli öğrenme ve bir doktor olarak mevcut bilgilerinizi geliştirme fırsatı anlamına gelir. Üniversitede tıp okumak, zihninizi genişletmek için harika bir fırsat olacaktır. Tıp, çok şey bilmenin ve bu bilgi ile çok şey yapabilmenin harika bir karışımıdır. Doktor veya cerrah olursanız, bu eski tozlu gerçekleri sayısız pratik prosedürle günlük olarak uygulayabilirsiniz.Tıp Eğitimi Hakkında 10 İlginç Bilgi rehberimizde.

 

8. Bilimsel buluşlara ve araştırmalara erişim sağlarsınız

 

Kök hücre araştırmalarından etkileniyor musunuz? Ya da belki insan beyni hakkında bilgi edinmeyi seviyorsunuz ve bu bilgiyi insanlara yardım etmek için uygulamak mı istiyorsunuz? Bir doktor olarak, öğrenmeyi bırakmazsanız, uzmanlık alanınızdaki en son bilimsel gelişmelere erişebilir ve bunları daha sonra hastaları tedavi ederken uygulayabilirsiniz. 

 

9. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı kariyer imkanı sunar

 

Tıp okumanın en güzel yanı, birçok kapıyı açmasıdır. Bir süre pratisyen hekim veya doktor olmayı denerseniz ve bunun size uygun olmadığına karar verirseniz, nitelikleriniz farklı alanları denemenizi sağlayacaktır. Çocuklarla çalışmayı seviyorsanız, çocuk doktoru olmayı seçebilir ya da tropikal ve nadir görülen hastalıklar konusunda kendinizi geliştirmek itiyorsanız, bulaşıcı hastalıklar konusunda uzmanlaşabilirsiniz. Tıp dünyası oldukça çeşitlidir ve bu alana mümkün olan en iyi şekilde katkıda bulunmak için seçebileceğiniz düzinelerce uzmanlık alanı vardır.

 

10. Eşsiz deneyimler elde edersiniz

 

Doktor olmak ve ihtiyacı olanlara yardım etmek ürkütücü olabilir, ama aynı zamanda birçok harika deneyim de edinebilirsiniz. Örneğin, bir yakınına yardım ettiğiniz için birinin hayatını kurtarma veya aile üyelerinden minnettarlık alma hissi. Herkes bu inanılmaz duyguyu deneyimleyemeyecek ve bu her gün gerçekleşebilir.

 

Doktor olmak ve doktorluk mesleği hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuza göre sıra geldi yurtdışı tıp eğitimi hakkında merak edilenlere:  Yurtdışında Tıp Eğitimi Hakkında Merak Ettiğiniz Her ŞeyDünyanın En İyi Tıp OkullarıAvrupa'nın En İyi Tıp OkullarıTıp Öğrencileri İçin 10 Faydalı Mobil UygulamaSağlık ve Tıp Alanında Eğitim Alacak Öğrenciler İçin Burs İmkanları

 
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA