Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Kariyer

Ülkelere Göre Eğitim Sonrası Çalışma İmkanları

Yurtdışında Çalışmak

Yurtdışında eğitim alan öğrenci sayısı her yıl giderek artmaktadır. Bunun en önemli sebepleri arasında daha iyi bir eğitim almak, prestijli üniversitelerde okumak, global bakış açısı kazanmak, yabancı dilinizi geliştirmek, sosyal ağınızı güçlendirmek, yeni kültürler ve ülkeler görmek yer alır. Hepsinin ortak noktası ise mezuniyetten sonra daha iyi koşullarda çalışma imkanları ve iş bulmak, başka bir ülkeye göçmek ve yeni bir hayata yelken açmaktır. Zira artan nüfus ve işsizlik beraberinde belli iş kollarında rekabeti getirirken, bir üniversiteden mezun öğrencilerin çalışmak için özellikle İngilizce konuşulan, deniz aşırı ülkeleri tercih etmesi hiçte şaşırtıcı değildir. Gelin yurtdışında ülkelere göre eğitim sonrası çalışma imkanlarına ve iş bulabileceğiniz sektörlere birlikte göz atalım. 

 

AVUSTRALYA

 

Altın rengi kumsalları, derin masmavi okyanus manzaraları, nefes kesen vahşi yaşamı, Melbourne, Sidney, Perth gibi modern öğrenci şehirleri, çok kültürlü yaşamı ve yüksek yaşam standartları ile Avustralya, uluslararası öğrenciler için dünyanın en sıradışı eğitim rotalarından biridir. Avustralya’da eğitim almaya karar veren öğrencilerin ülkeyi tercih etmelerinin en büyük nedenleri arasında mezuniyetten sonra ülkede bir iş bulup yaşamayı sayabiliriz. Avustralya’da bir üniversiteden mezun yabancı öğrencilere hükümet, bir yıl daha ülkede kalıp iş arama ve çalışma imkanı sunar. OECD raporlarına göre ülkede yeni mezun üniversiteli gençler için istihdam oranı oldukça yüksekken, İngiltere ve Amerika’ya göre biraz daha makul olan yaşam koşulları nedeniyle çokça tercih edilen Avustralya’da özellikle tıp ve eczacılık ile dişçilik ve veterinerlik en çok istihdam imkanı olan alanlardır. Aynı zamanda petrol mühendisiliği, MBA ve bilişim teknolojileri bölümleri son yıllarda giderek daha popüler hale gelmiştir. Avustralya Uluslararası Yöneticiler Forumu-AUIDF tarafından yapılan anket, ülkeye eğitim almaya gelen yabancı öğrencilerin de yerli öğrenciler kadar hızlı bir şekilde iş bulduklarını, %43’lük bir kısmının ise mezuniyetten sonra Avustralya’da kaldıklarını göstermiştir. 

 

 

ÇİN

 

Geçmişi binlerce yıl öncesine kadar uzanan eşsiz tarihi, büyüleyici mimari özellikleri ve geleneksel yaşamı ile Çin, günümüzde yurtdışında çalışmak isteyen yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerdendir. Bunda ülkenin eğitim, iş ve ekonomideki hızlı büyümesinin, ithalat ve ihracatta dünya lideri olmasının önemi büyüktür. Çin bugün, küresel bir üretim merkezi olarak hem yatırımcıları hem de kariyer şansı arayan yeni mezunları kendine çeker. İngilizce bilenler için daha çok Pekin ve Şangay şehirlerinde çok uluslu şirketlerde medya, muhasebe, bankacılık ve finans alanlarında iş bulma imkanı varken, Guangzhou, Shenzhen, Tianjin gibi Asya merkezli şehirler ise rekabetçi ortamları ile Mandarince dilinde bilgi sahibi olmayı gerektirebilir. Ülkede istihdam imkanı geniş olan bir diğer meslek ise İngilizce öğretmenliğidir. 

 

 

İSVİÇRE

 

İsviçre bugün, zengin dil ve kültür çeşitliliği, Zürih, Cenevre ve Lozan gibi küresel şehirleri, ETH Zurich ve EPFL gibi dünyanın en iyi iki üniversitesi ve istikrarlı ekonomisi ile yurtdışı eğitim için popüler destinasyonlardan biridir. Ülke; CERN, Dünya Ticaret Örgütü, Kızılhaç gibi dünyanın önde gelen saygın kurumlarına ev sahipliği yapmasının yanında, özellikle bilim, kimya ve mühendislik alanlarındaki inovasyon çalışmalarıyla dikkat çeker. İsviçre denildiğinde aklımıza özellikle bankacılık ve finans gelirken ülkenin saat, ilaç ve gıda gibi sektörlerde Novartis, Roche, Nestle, Swatch, Rolex gibi uluslararası şirketlerde iş imkanları göz doldurur. İsviçre, istihdam edilebilirlik oranlarına bakıldığında Norveç, Hollanda, Danimarka, Amerika ve Almanya gibi ülkelerle dünya çapında ilk onda yer alırken, işsizlik oranının Avrupa’nın %8,2’lik ortalamasına göre %3,6 olması yurtdışında çalışmak isteyenler için oldukça caziptir. Ülkede mezun olduktan sonra iş aramak için 6 ay daha kalma hakkınız vardır. 

 

 

ALMANYA

 

Almanya bugün, OECD raporlarına bakıldığında iş-yaşam dengesi, kişi başına düşen milli gelir, iş ve kazanç gibi kriterleri ile ortalamanın üstünde bir sonuca sahiptir. Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya, Amerika ve Çin gibi ülkeler arasında yer alırken işsizlik oranlarının düşük ve özellikle tıp, mühendislik, teknoloji, matematik alanlarında iş imkanları ile göz doldurur. Berlin, Münih, Frankfurt ve Hamburg gibi şehirler hem kültür çeşitliliği hem de çalışabileceğiniz en iyi işlere ve sektörlere ev sahipliği yapar. Otomotiv ve tekstil, kimya ve gıda alanlarında Mercedes, Bayer, Bosch, Nivea, Siemens, BMW gibi uluslararası firmalarda Almanya’da iş bulmak kolayken Almanca konuşabilenler için fırsatlar daha yüksektir. Eğer inovasyon ve araştırma konularına meraklıysanız, geçmişten günümüze çok sayıda buluşa imza atan ülkede akademik kariyer yapabilir, İngilizce konuşulmayan ülkelerin genelinde olduğu gibi İngilizce öğretmenliğine başvurabilir ya da İngilizce bilginizi sosyal medya ve pazarlama gibi pozisyonlarda kullanabilirsiniz. 

 

KANADA

 

Kanada günümüzde, yüksek kaliteli üniversiteleri ve lisans ve lisansüstü programlarda araştırma imkanları ile öğrenciler için dünyanın en iyi yurtdışı eğitim merkezlerinden biridir. Ülke, özellikle finans, mühendislik, tıp ve pazarlama alanlarında yurtdışı iş ilanları açısından oldukça zenginken, hükümet nitelikli öğrencilerin Kanada’ya yerleşmesi için bir dizi fırsat sunar. Bir üniversitede doktora sonrası araştırma programlarına katılmak ya da öğretim görevlisi olmak için finansal destek imkanı sunan Kanada’da tüm üniversiteler, alanında başarılı ve yeni fikirlere sahip genç yeteneklere burs sağlar. Eğer Kanada’ya göçmenlik başvurusunda bulunmayı düşünüyorsanız, kabul edilenlerin ömür boyu yaşama hakkı kazandıklarını ve 3 yıl yaşadıktan sonra ise vatandaşlık aldıklarını söylemekte fayda var. Kanada’da göçmenlerin en çok tercih ettikleri şehirler arasında Toronto ve Vancouver yer alır. Toronto’da özellikle bankacılık, medya ve telekomünikasyon üzerine iş imkanları fazladır. Vancouver ve Montreal gibi şehirleri ise akıcı bir Fransızcanız varsa tercih edebilirsiniz. İngiltere ve Amerika’ya göre daha makul yaşam masrafları ile karşılaşacağınız ülkedeki bir üniversiteden mezun olan öğrenciler, 3 yıl süresince geçerli olan çalışma iznine başvurarak, Kanada’da iş arayabilirler. 

 

 

AMERİKA

 

Kuşkusuz Amerika; yurtdışında çalışmak, eğitim almak ve yaşamak isteyen öğrenciler için dünyanın bir numaralı ülkesidir. New York, San Francisco, Los Angeles gibi göz alıcı şehirler, Wall Street ve Silikon Vadisi gibi çekim merkezleri, MIT, Harvard, Stanford, Caltech gibi prestijli üniversiteler, sayısız iş imkanı sağlayan sektörler, teknoloji konusunda çığır açan araştırmalar ve buluşlar, Walmart, Apple, ExxonMobile, Chevron gibi dünya çapında en çok gelir getiren şirketler bugün Amerika’nın neden bu kadar çok göç aldığının kanıtıdır. Eğer Amerika’da bir üniversiteden mezun olduysanız, OPT’ye başvurarak eğitim aldığınız alanda 12 aya kadar çalışma izni alabilirsiniz. Ülkede hemen her konuda iş imkanı bulabileceğiniz gibi sağlık ve tıp alanında doktorlar, fizyoterapistler ve hemşireler için istihdam yüksekken yazılım mühendisleri, pazarlama uzmanları ve IT yöneticileri ise Google, Apple, IBM, Facebook gibi şirketler tarafından en çok tercih edilenler arasındadır. 

 

 

FRANSA

 

İş ve yaşam dengesi, haftada 35 saat çalışma imkanı ve mezuniyetten sonra kariyer fırsatlarına bakıldığında yurtdışında iş bulmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettikleri ülkelerden biridir. Özellikle gastronomi, moda ve kozmetik sektörlerinde çalışmak isteyen öğrencilere L’Oreal, Louis Vuitton, Christian Dior gibi markalarla çalışma ve Michelin yıldızlı şeflerin yanında yurtdışında staj yapma imkanı sunar. Dünyanın en çok turist çeken ülkesi, aynı zamanda dünyada akşam 6’dan sonra iş e-postalarının yasaklandığı ilk ülkelerden biridir. Eğer akıcı bir Fransızcanız varsa Paris, Lyon gibi şehirlerde iş imkanı bulabilirsiniz ancak bu şehirlerde yaşam maliyetlerinin yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. İngilizce bilenler içinse turizm ve eğitim sektörlerini önerebiliriz. AB dışından olan yeni mezun öğrenciler, Fransa’da 12 aya kadar geçici oturma iznine başvurabilirler. 

 

 

İNGİLTERE

 

Yurtdışında çalışmak isteyen mezun uluslararası öğrenciler için İngiltere, Avrupa’nın bu açıdan en çok göç alan ülkelerinden biridir. Sıradışı kültürel çeşitliliği, ülke nüfusunun yarıdan fazlasının yaşadığı efsane Londra şehri, Oxford ve Cambridge gibi saygın üniversiteleri, kraliyet yaşamı, tarihi ve mimarisi, müzik, edebiyat, tiyatro, sinema ve sanatçıların oluşturduğu entellektüel yapısı ile tüm dünyanın dikkatini çeken ülkelerin başında gelir. İngiltere, tam bir bilim ve teknoloji merkezidir ve bu alanlarda akademik kariyer yapma şansı çok yüksektir. Aynı zamanda finans ve pazarlama üzerine iş imkanları bulabilirsiniz. İngiltere’de bir üniversiteden yeni mezun öğrenciler, ilk 6 ay içerisinde %70 civarında iş bulurken, eğer çalışma izniniz yoksa kendinize sponsor bir şirket bulmanızı öneririz. 

 

 

Yurtdışı Eğitim Ve Çalışma İle İlgili Sorularınızı Uzmanlarımıza Sorun!