Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Essentials - Okunması gerekenler

Neden İngiltere'de Okumalı

ingilterede okumak, ingilterede universite

İngiltere(Birleşmiş Krallık) her sene burada okumaya gelen yüz binlerce üniversite öğrencisine ev sahipliği yapar. 2010 ve 2011 yıllarında 480,700'ü aşkın yabancı öğrenci İngiltere'de okumayı tercih etmiştir.

 

Birleşmiş Krallık İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan ve yaklaşık 61.4 milyon nüfusa sahip bir alandır. En büyük şehri Londra'da 8.1 milyonu aşkın nüfusu barındırmaktadır. Dünyadaki kültür çeşitliliği açısından en zengin ülkelerden biri olan İngiltere'nin üniversite okumak için son derece hareketli ve öğrenmeye açık bir ortamı vardır.

 

Yüksek öğrenim geleneğinin en eski sahiplerinden biri olan İngiltere'de dünya sıralamasında 4. olan Oxford, 6. olan Cambridge ve 8. Londra İmparatorluk Koleji bulunur. İngiltere eğitim sistemi üç düzeye ayrılmıştır: ilkokul, lise ve yüksek öğrenim. Öğrencilerin koleje ve sonra üniversiteye gidip gitmeyeceklerine karar verdikleri 16 yaşına kadar eğitim zorunludur.

 

İngiltere dünyanın en büyük düşünürlerini ve liderlerini üretmiştir: İnternet'in mucidi Sir Tim Berners-Lee ve kara delikler, zaman ve uzaya dair bilgimize önemli katkıları olan Stephen Hawking de bunların arasındadır. Kraliçenin gösterisi ve Olimpiyatlar ve Paralimpik oyunların İngiltere'de yer aldığı 2012 yılı, İngiltere'de okuyanlar için özellikle ilgi çekici ve güzel bir sene olmuştur.

 

İngiltere'de eğitim görmek size İngilizcenizi geliştirme ve hayalinizdeki kariyerin basamaklarını tırmanırken ihtiyaç duyacağınız becerileri elde etme fırsatı verir. Sizi bağımsız düşünmeye yönlendirir ve lisans düzeyinde bir eğitim alıyorsanız istediğiniz konularda ilginç ve çeşitli dersler görmenize imkan tanır.

 

İngiltere'deki kurumlar uluslararası öğrencilerin İngilizce konusunda ihtiyaç duydukları kadar destek vermeye özen gösterir. Genellikle ekstra İngilizce dersleri almanıza izin verilir. Böylece programınızı olabilecek en verimli ve faydalı biçimde sonuçlandırabilirsiniz.

 

Hava Durumu ve İngiltere İklimi

Bazen hava durumu daha kötü görünse de genel olarak İngiltere üç günde bir yağış alır. Kuzey kısımlarda yıllık ortalama sıcaklık 8.5°C iken güneyde bu sıcaklık 11°C'ye çıkar. İngiltere'de iklim çeşitlilik gösterir; bir gün içinde rüzgar, yağış ve güneşi görmeniz mümkündür.

 

İngiltere'de kış mevsimi Aralık ve Şubat arasında gerçekleşir. Kışlar genelde epey soğuk ve yağışlıdır. Ocak ve Şubat ayları en soğuk aylardır; özellikle kıyıya yakın okuyorsanız kesinlikle eldivenlerinizi, şapkanızı ve atkılarınızı almalısınız. Kalın montlar ve birçok triko kazak almak iyi bir fikir olabilir ve bir şemsiye ile su geçirmeyen bir montu kesinlikle yanınızda götürmelisiniz! Biraz kar yağışı görebilirsiniz, özellikle de İngiltere'nin kuzeyindeyseniz veya İskoçya'daysanız. Beyaz bir yılbaşı geçirme şansına sahip olabilirsiniz.

 

Yaz mevsimi Haziran ve Ağustos ayları arasına düşer ve genelde ılıktır. Birleşik Krallığın neresinde okuduğunuza bağlı olarak 30°C'ye çıkabilecek hava sıcaklığıyla birlikte genellikle sıcak geçen bu aylar için güneş gözlüklerinizi ve birçok tişört ve hafif kıyafeti yanınızda taşımanız iyi olur.

 

İngiltere'de çok daha fazlası var...

Turistler her sene İngiltere'ye akın eder ve burada okumak sizin de dünyanın en eğlenceli ülkelerinden birinde yaşama şansına sahip olduğunuz anlamına gelir. Büyük hareketli şehirleri ve sakin kasabalarıyla Birleşik Krallık farklılıkların ve çeşitliliğin yer aldığı ülkelerdendir. İnanılmaz dağlarından kırsal tepelerine, geceleri ışıldayan şehir manzaralarına İngiltere muhteşem manzaralara sahiptir. Bir uluslararası öğrenci olarak gidip bu manzaralara şahit olmak için elinize geçen her fırsatı kullanmalısınız.

 

Çokkültürlü, çeşitli ve heyecan verici bir ülke olan İngiltere'de bir uluslararası öğrenci olmak kariyer basamaklarını tırmanırken size yol açacaktır. Aynı zamanda görülmeye değer güzelliklerin, tarihi kalelerin, kiliselerin ve kültürün tadını çıkarma fırsatını da elde edeceksiniz.

 

İngiltere'de bir uluslararası öğrenci olarak gerçek İngiliz yaşamını tadacaksınız ve gerçekten de bunu yaşamak için en iyi zamandasınız.

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Okunması gerekenler

article Img

İngiltere Kültürü Hakkında Merak Edilenler

Avrupa’nın batısında, Büyük Britanya adasında yer alan İngiltere, Birleşik Krallığı meydana getiren Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın da aralarında olduğu 4 ülkeden biridir. İngiltere günümüzde Keltlere kadar uzanan muhteşem tarihi, görkemli kraliyet sarayları, Londra, Manchester, Liverpool gibi popüler şehirleri, kültür çeşitliliği ve prestijli üniversiteleri ile Amerika’dan sonra dünyanın en çok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ülkesidir. Küresel çapta

101.3K
article Img

İngiltere’de Okuyacak Öğrencilere Yeme İçme Önerileri

Bugün Amerika’dan sonra dünyanın en büyük eğitim sektörü ile göz dolduran İngiltere, öğrenciler için sayısız fırsatlarla doludur. Kültür çeşitliliği ile büyüleyen kampüsleri, dünyaca ünlü üniversite kütüphaneleri, uluslararası sıralamalarda ilk 10’da yer alan Oxford, Cambridge, Imperial College London gibi saygın eğitim kurumları, Londra, Manchester, Birmingham gibi popüler ve kozmopolit öğrenci şehirleri ile İngiltere, hem öğrenim görmek hem de yaşamak için eşsiz

12.8K
article Img

İngiltere'de Güvende ve Sağlıklı Kalmak

Yeni bir ülkeye taşınırken üzerinde durulması gereken pek çok şey var; ya hastalanırsanız? Ya eşyalarınız çalınırsa? Ne yazık ki günlük hayatta bu gibi şeyler gerçekten oluyor, bu nedenle her ihtimale karşı önlem almalı ve planlama yapmalısınız.   Gitmeden önce hazırlık Hırsızlık ve hastalıkların etkisini bunlara daha önceden hazırlanarak ve önlem alarak en aza indirgemek mümkün. İngiltere'ye 6 aydan daha uzun sürecek bir program için gelmişseniz

7K
article Img

İngiltere:Toplu Taşıma İçin Öneriler

İngiltere'de toplu taşıma kullanımı yerel bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Ancak şehirlerarası ulaşım ağı son derece kullanışlı. Böylece ülkenin dört bir yanını gezmek isterseniz sizi durduracak hiçbir şey yok! Karayolu İngiltere'de her şehir ve kasabada karayolu kullanılıyor. Ancak karayolunda toplu taşıma kullanmanın elverişliliği ve kolaylığı da bulunduğunuz bölgeye göre değişiyor. Genellikle yolunuzu bulmanızın en kolay yöntemi olan otobüs

6.2K